Sinem Yazıyoor Editörü

Yılan Mı Cadı Mı?

eklendi

Hindistan’da Maharashta eyaletine bağlı bir köyde yaşayan 11 ve 13 yaşındaki iki biri kız biri erkek olan iki kardeşte çok nadir görülen bir genetik hastalık ortaya çıkmıştır. Bu hastalık nedeniyle çocukların derileri onar gün arayla dökülmekte, bu sırada kötü bir görünüm kazanmaktadır. Sadece görüntüleri nedeniyle çevre tarafından dışlanan kardeşler okulda da tecrit edilmekte, komşular çocuklara cadı gözüyle bakmaktadır.

Tıp dilinde “Lamellar Ichhyosis” olan, halk arasında ise “Yılan derisi” adıyla bilinen hastalık çocukların psikolojisi üzerinde de çevrenin bakışı nedeniyle etkili olmaktadır.

Çevrenizin Dışlaması Üzücü 

Şu an için bilinen tıbbi bir tedavisi bilinmeyen hastalığa karşı aileleri sadece günde birkaç defa krem uygulayarak cildi rahatlatmaya çalışmaktadır. Toplum tarafından dışlanan bu kardeşlerin çektiği duygusal acı fiziksel acıdan daha yoğundur.

Çevrede cadı olarak görülenlerden kardeşlerden Sayali Kapese yerel medyadaki soruları cevaplandırırken kendini iğrenç bulduğunu söylemiştir. Gelecekte muhasebeci olmak istediğini ama bu durumda iken iş bulamayacağını söyleyen çocuk Tanrının neden böyle bir hastalık verdiğini de anlamadığını belirtmektedir.

Çocukların babaları hastalığın bulaşıcı olmadığını, çocuklarını evde tutsak halde yaşatmayacağını söylemektedir. Babanın en büyük hayali ise onları iyileşmiş olarak görmektir. 


BU İÇERİĞE TEPKİNİ GÖSTER !

EN SON EKLENEN HABERLER

YAZIYOOR ÜYE YORUMLARI

Giriş yap ! Kaydol