Sinem Yazıyoor Editörü

Yeni Yasam Yılı Açılışı Öncesi Alınan Kararlar

eklendi

TBMM’nin 26. Dönem 2. Yasama Yılı Açılışı bugün yapılacak. Meclis Açılışında konuşma yapacak olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Meclis’e girişi sırasında muhalefetin nasıl karşılayacağı merak konusu. Bugün yapılacak olan açılış töreninde muhalefetin nasıl tavır alacağı belirlendi. Bu konudaki ilk açıklama CHP’den geldi. CHP’li milletvekillerinin saygıyla karşılanacağı ve alkışlanacağı belirtilmişti.

HDP’nin Grup Kararı

Meclis’in tatilde bulunduğu süre içerisinde mahkemeye çağrılan ve haklarında zorla getirilme kararı bulunan HDP milletvekillerinin açılış gününde nasıl tavır alacakları merakla bekleniyordu. Dün Parti adına yapılan açıklamada Cumhurbaşkanı’nın gelişi sırasında ayağa kalkmayacaklarını ve alkışlamayacaklarını belirten Milletvekilleri bu kararı ortak aldıklarını belirttiler.

Önceki yıllar

Son birkaç yıldır yasama açılışı yapılmamıştı. Buna göre milletvekilleri hazır bulunurlar. Ancak önceki yıllarda CHP’nin bazı milletvekilleri ayağa kalkmamıştı. HDP grubu ise konuşma sırasında salonu terk etmişti.

Açılış

TBMM İç Tüzüğü bu konuda Ekim ayının birinci günü çağrısız toplanır olarak belirtir. Açılış töreni bu yıl Cumhurbaşkanı’nın konuşmasıyla başlayacak. Resepsiyonda müzik çalınmayacağı belirtilirken 15 Temmuz konusunda konuşma yapılması bekleniyor.


BU İÇERİĞE TEPKİNİ GÖSTER !

EN SON EKLENEN HABERLER

YAZIYOOR ÜYE YORUMLARI

Giriş yap ! Kaydol