Yaziyoor Yazıyoor Editörü

Wikipedia Erişime Kapatıldı! Wikipedia Alternatifi Arayanlar İçin 10 Alternatif

eklendi

Bilindiği üzere Wikipedia kısa bir süre önce Türkiye'de erişime kapatıldı. Hayliyle insanlarda alternatiflere yönelmeye başladı. İşte bizim 10 alternatif tavsiyemiz:)

1.Ana Brittanica

Ana Brittanica

Eski listelerimizden birinde Wikipedia yüzünden bu güzide ansiklopedilerin ömrünün sonuna geldiğinden bahsetmiştik. E Wikipedia da gittiğine göre maziye dönmenin zamanı geldi de geçiyor bile!

2.Teletext

Teletext

Çocukluğumuzun, gençliğimizin interneti adeta. Hatırlamayanlar falan varsa Wikipedia’ya baksın. Aa! Bi’ saniye, kapanmıştı orası di mi…


3.Mahalle kahvesi

Mahalle kahvesi

Mahalle kahveleri de altın gününe gidemeyen amcalarımız ve gençlerimiz için bir altın günü alternatifi. Burada da altın gününe kıyasla biraz daha politik olmak kaydıyla birçok bilgiye ulaşmanız mümkün.


4.Taksiciler

Taksiciler

Normal ülkelerde taksiciler, ücreti dahilinde müşteriyi bir noktadan başka bir noktaya taşır ancak biz çok daha normal bir ülke olduğumuz için bizim taksicilerimiz politikadan eğitime, bilimden yemek tariflerine kadar birçok konuda donanımlı. Siz de bu donanımdan faydalanarak Wikipedia’nın yokluğunu hissetmezsiniz.


5.Gazetelerin soru ekleri

Gazetelerin soru ekleri

İşte burada göreceğiniz bilgileri bırakın Wikipedia’da, deep web’de bile bulamazsınız. Naçizane tavsiyemiz, beyninizin hızlı bir şekilde yanmasını önlemek için başınızın arkasına bir adet buz koyarak okumanız.


6.Bakkallar

Bakkallar

Yukarıda da belirttiğimiz gibi normal ülkelerdeki bakkalların tek bir görevi vardır: Ücreti dahilinde istenilen ürünü müşteriye sunmak. Ancak şanslı kişiler olarak biz ülkemizdeki bakkallardan ülkenin politik durumunu, geleceğini, mahalledeki gelişmeleri öğrenebiliyoruz.


7.Şampuanların arkasındaki yazılar

Şampuanların arkasındaki yazılar

Kendimizi kandırmayalım, tuvaletteyken kim okumuyordu bu yazıları? Hem ne güzel, artık Wikipedia’nın kimya bölümüne de bakamayacağınız için buradan biraz kimya bilgisi kazanırsınız.


8.Yarışma Programları

Yarışma Programları

Yarışma programları da random bilgi almak için en uygun alternatiflerden biri. Tabii tek kötü yanı istediğiniz kategoriyi seçemiyorsunuz. Ne çıkarsa o konu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.


9.Babaanneniz!

Babaanneniz!

Bir Wikipedia olmasa da en azından diğer alternatiflere göre çok daha iyi bir kaynak. Hem çok daha tatlış bir şekilde bilgi alma şansınız da var, daha ne olsun?


10.Altın günü

Altın günü

Burası biraz daha yerel bilgilerin olduğu bir bölüm. Evrensel bilgilere buradan ulaşamasanız da mahalle ve hatta ilçeniz hakkında birçok bilginin harman olduğu bir yer burası.

Kaynak: Listelist

BU İÇERİĞE TEPKİNİ GÖSTER !

EN SON EKLENEN GALERİLER

YAZIYOOR ÜYE YORUMLARI

Giriş yap ! Kaydol