Sinem Yazıyoor Editörü

WhatsApp, Hindistan’daki Kanunlara Uygun Olarak Gizlilik Bilgileri ile İlgili Ayarlama Yapmayı Düşünüyor

eklendi

WhatsApp, Hindistan'daki Kanunlara uygun olarak gizlilik bilgileri ile ilgili ayarlama yapmayı düşünüyor. Delhi Yüksek Mahkemesi’nin geçen hafta aldığı karar doğrultusunda, WhatsApp’ın 25 Eylül 2016 tarihinden önceki gizlilik işlemlerindeki değişiklik sebebiyle, Hindistan'daki WhatsApp kullanıcılarının değişiklik işleminden cayan üyelerinin, 25 Eylül 2016 tarihinden öncesine ait bilgilerinin silinmesini istemişti (WhatsApp’ın, Hindistan’da 100 milyondan fazla aktif üyesi bulunmaktadır).

Karara Uymak Zorunda Değil

Avukat ve aynı zamanda bir internet aktivisti olan, Amlan Mohanty, WhatsApp’ın Amerika Birleşik Devletleri’ne bağlı bir şirket olduğu için, Hindistan Kanunlarından bağımsız hareket edebileceğini öne sürerek; WhatsApp’ın, Delhi Yüksek Mahkemesi’nin aldığı karara uymak zorunda olmadığını ve Hindistan'daki üyelerinin 25 Eylül 2016 tarihinden önceki değişiklik işleminden cayması halinde, üyelik bilgilerini kullanabileceğini savunmuştu.

İki Taraf Arasında Sıkıntı 

Bu durum Delhi Yüksek Mahkemesi ile WhatsApp arasında sıkıntıya yol açmıştı. Ancak, daha sonra WhatsApp’dan yapılan açıklamada; “WhatsApp, Delhi Yüksek Mahkemesinin aldığı karara uyacak. Gizlilik politikaları ve şartlarını mahkemenin verdiği emir doğrultusunda düzenleyeceğiz. Mahkemenin kullanıcının tercih ve rızasının önemine yaptığı vurgu bizim için teşvik edici” denilerek, Delhi Yüksek Mahkemesi ile arasındaki sıkıntıyı gidereceklerini ifade etmişlerdir.

BU İÇERİĞE TEPKİNİ GÖSTER !

EN SON EKLENEN HABERLER

YAZIYOOR ÜYE YORUMLARI

Giriş yap ! Kaydol