Yaziyoor Yazıyoor Editörü

Türkiye’ye OHAL Geldi… Peki Nedir Bu OHAL?

eklendi

Dün gerçekleşen ve 4 saat 40 dakika süren MGK toplantısının hemen akabinde yapılan Bakanlar Kurulu'ndan Türkiye’ye 3 ay süreyle  olağanüstü hâl kararı çıktı. 

Türkiye’ye OHAL Geldi… Peki Nedir Bu OHAL?

Dün gerçekleşen ve 4 saat 40 dakika süren MGK toplantısının hemen akabinde yapılan Bakanlar Kurulu'ndan Türkiye’ye 3 ay süreyle  olağanüstü hâl kararı çıktı.

MGK ile Bakanlar Kurulu toplantısını yaptıktan sonra ardından açıklama yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Anayasa'nın 120. maddesine dayanarak 3 ay olağanüstü hâl kararı aldıklarını açıkladı.


Cumhurbaşkanı Erdoğan bu uygulamanın demokrasiye, hukuka ya da özgürlüklere karşı olmadığını söylerken aksine onları korumaya yönelik olduğunu vurguladı.

OHAL Nedir?

Olağanüstü hâl yani OHAL, olağanüstü yönetim usullerinin uygulanmasını gerektirecek olan doğal afet, tehlikeli salgın hastalık, ağır ekonomik bunalım, kamu düzenini ciddi bir biçimde bozan yaygın şiddet olayları gibi durumlardır. Olağanüstü hâl rejimi yönetim makamlarının olan yetkilerinin daha da genişlemesi sonucunu yaratır.


Belirli yaş aralığında olan vatandaşlar için çalışma yükümlülüğü ile gerektiğinde ise para ve mal yükümlülüğü konulabilir. Getirilen olağanüstü hâl önlemlerinin ortak olan ve en tartışmalı olan yönleri ise yaygınlaştırılması ile genellikle bunlara karşı yargı yolunun kapalı olmasıdır.

OHAL NE KADAR SÜRE İLAN EDİLEBİLİR?

Ülkenin bir veya birden fazla bölgesinde ya da bütününde 6 ayı geçmemek şartı ile olağanüstü hal ilan edebilir. Alınan olağanüstü hal kararı Resmi Gazete'de yayımlanır ve ardından da hemen Türkiye Büyük Millet Meclisinin onay için sunulur. Eğer Türkiye Büyük Millet Meclisi tatilde ise hemen toplantıya çağrılır.

Meclis, olağanüstü hal süresini değiştirme yetkisine sahiptir. Bakanlar Kurulunun isteği üzerine, her defada dört ayı geçmemek üzere, süre uzatabilir ya da olağanüstü hali tamamen kaldırabilir.


BU İÇERİĞE TEPKİNİ GÖSTER !

EN SON EKLENEN HABERLER

YAZIYOOR ÜYE YORUMLARI

Giriş yap ! Kaydol