Yaziyoor Yazıyoor Editörü

Türkiye’nin Hızlı Adımları Piyasayı Hızlıca Normalleştirdi

eklendi

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Christine Lagarde, başarısızlıkla sonuçlanan askeri darbe girişimi ardından Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) ve diğer kurumlar tarafından atılan hızlı adımların, finansal piyasaları sakinleştirmede etkili olduğunu söyledi.

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Christine Lagarde, "Haftasonu boyunca hepimiz alarmdaydık. Doğru adımları atıp atmayacaklarını merak ediyorduk" dedi.

Birbirine uyumlu bir şekilde çok güçlü tepki verdiler

Birbirine uyumlu bir şekilde çok güçlü tepki verdiler

"Merkez Bankası ve finansal kurumlar dahil Türk otoriteleri, likiditenin müsait olması ve bankaların işlev görmeye devam etmesi için birbirine uyumlu bir şekilde çok güçlü tepki verdiler" ifadelerini kullandı.

Türkiye'deki yetkililer, Pazar günü, yatırımcı endişelerini azaltmak için bankalara sınırsız likidite sağlayacakları ve ticari bankaların teminat olarak kullandığı yabancı para cinsinden mevduat hesapları üzerindeki kısıtlamaları kaldırarak TL’yi destekleyeceklerini söylemişlerdi.

TL beklendiği kadar sert etkilenmedi

TL beklendiği kadar sert etkilenmedi

Lagarde, "Darbe girişimine karşı piyasa tepkisi ılımlı kaldı. TL beklendiği kadar sert etkilenmedi. Çok sıradışı bir olayın arkasından piyasalar genel olarak düzenli bir şekilde çalıştı" dedi.


Reuters

BU İÇERİĞE TEPKİNİ GÖSTER !

EN SON EKLENEN HABERLER

YAZIYOOR ÜYE YORUMLARI

Giriş yap ! Kaydol