Sinem Yazıyoor Editörü

Türkiye'de Bir İlk

eklendi

Van'ın Çaldıran ilçesinde sıfırın altında 46 dereceye kadar düşün sıcaklıkta jeotermal enerji ile ısıtılan domatesler için hasat dönemi başladı. Bu domateslerin 10 Milyon lira sermeye ile kurulan seralarda yetiştirilerek yurt dışına ihraç edileceği açıklandı. 

Sıfırın altında eksi 46 dereceye kadar varan soğuk iklim şartlarında jeotermal enerji kaynağı ile domateslerin ısıtılması ve kış şartlarında ve kar yağışının etkin olduğu dönemde böyle bir ürün yetiştirme yöntemi ile bir çok çiftçiye umut ışığı olduğu belirtilmiştir. Domatesin yetiştirilmesi için 34 bin metrekare alan üzerine kurulan ve 120 kilometre borularla ısıtılan seralarda bir ilk gerçekleştirilerek domates üretimine başlanmıştır. 

 Üretim Fayda Sağlıyor

Jeotermal enerji ile soğuk kış şartlarında sera etkisi ile üretilen domateslerin yurt dışına ihraç edilmesi ile ülke ekonomisine katkı sağlanacağı düşünülmektedir. Van'ın Çaldıran ilçesinde başlatılan bu üretim yöntemi doğun diğer illerinde de yakın zamanda yapılacağı belirtildi. Özellikle kış aylarında yılın yarısı kadar karın zeminde kalması ile üretim durmaktaydı. Ancak sera etkisi ve sıcaklığın ne kadar düşük olursa olsun böyle bir üretim yönteminin geliştirilmesi bölge halkını da oldukça mutlu ettiği bildirildi. 

BU İÇERİĞE TEPKİNİ GÖSTER !

EN SON EKLENEN HABERLER

YAZIYOOR ÜYE YORUMLARI

Giriş yap ! Kaydol