Yaziyoor Yazıyoor Editörü

Tercih Yapacak Öğrencilere Tavsiyeler

eklendi

Öğrencilerin kendi yetenekleri, becerileri ve kişiliklerine uygun en doğru mesleği seçmelerinin başarı ve mutluluk getirecek unsurların başında gelir. Başarılı olduğumuz bir meslekte daha mutlu olur, mutlu olduğumuz bir meslekte daha başarılı oluruz. Kendimizi başarılı hissettiğimiz, sevdiğimiz ve sabahları neşeyle gittiğimiz bir işte çalışmak büyük bir ayrıcalık. Tercih vereceklerin  şu soruları net bir şekilde cevaplandırmadan kesinlikle karar vermemeleri gerekir: Hangi meslekler yeteneklerime daha uygun? Hangi meslekleri tutkuyla yaparım? Hangi mesleği seçersem ileride pişman olmam? Okuyacağım üniversite mi, yoksa bölüm mü daha önemli?

1. Doğru Bölümü Bulun

1. Doğru Bölümü Bulun

Tabi ki üniversitenin adının 'marka' olması size bi' şeyler kazandırır, ama bölüm her zaman önce gelmiştir. Spesifik bir üniversite seçerek sınava çalışanlar çoğunlukla hayal kırıklığına uğrar, hatta bazıları abartıp tekrar hazırlanır. Sebep ise yukarıda bahsettiğim üniversite "markası"dır, kendi hayali değil toplumun hayalleri yüzünden 1 senesini yakar..Her şeyden önce bilmeniz gereken şey kafanızdaki bölümü kulaktan dolma, sağda solda okuduğunuz, eş, dost, akraba tavsiyeleri ile değil iyice araştırıp, öğrenerek ve bilgi sahibi olarak belirleyin.

Sosyal Medyadan Yararlanın

Sosyal Medyadan Yararlanın

  • Sosyal medya, internette insanlar ile birbirini bağlayan bir oluşumdur. İstediğiniz herkesle iletişim kurma imkanı sunuyor olması büyük bir avantaj. Özellikle facebook bu açıdan biçilmiş kaftan.  Dolayısıyla tercih etmek istediğiniz bölüm yada üniversite ile alakalı, o üniversitede yada bölümde okuyan birini facebook ‘tan bulabilir, kendisiyle iletişim kurarak bilgi alabilirsiniz. En az 2-3 kişiyle iletişim kurun. Çünkü her zaman bir kişinin yaşadıkları ve düşünceleri, o bölüm ile alakalı gerçek bilgilere sahip olmanız konusunda yeterli olmayabilir. 2-3 kişinin ortak söyledikleri şeyler büyük oranda o bölüm ile alakalı gerçekleri simgeler.

Paraya çok bakmayın.

Paraya çok bakmayın.

  •  Bir hayaliniz varsa zaten her türlü bulursunuz yolunuzu, belki trilyoner olmazsınız, ama mutlu olursunuz, aldığınız para size güzel görünür, rahat rahat yersiniz. Başka türlü istemediğiniz bölümü para için seçerseniz zaten tutunamazsınız o alanda, zorlamayın. Geleceğe kuşkuyla bakın ve paranın değil mutluluğun peşinde gidin. Sizi hep kandırdılar. para mutluluğu da getirir şeklinde ama size hiç söylemedikleri bir gerçek var. Eğer siz mutlu olamayacaksanız ne o okul biter, ne de o meslekte iyi para kazanabilecek konuma yükselemezsiniz. 

Akrabalara Kulak Asmayın

Tanıdıkların ve akrabaların gözünde sizler meslek arayışı içerisinde olan, para kazanmaya dair bir şey bilmeyen kişilersiniz. Dolayısıyla yol gösterilmeye ihtiyacınız olduğunu düşünürler. Bu dönemlerde ya etraflarında duydukları, gördükleri meslek dallarını yada hayallerinde hep yapmak isteyip yapamadıkları, olmak isteyip olamadıkları meslekleri size tavsiye ederler. Tamam da o meslek gerçekten size uygun mu, yapmak isteyecek misiniz yada o kişinin o mesleği tavsiye etmesine neden olacak maddi imkanları elde etmek ne derece mümkün…
Elbette aileniz ile konuşup, ortak karar almanızda fayda var. Fakat onların ısrarcı olduğu bir bölüm olması durumunda, düzgün bir şekilde bunun sizin geleceğiniz olduğunu, söz konusu bölümü sizin okuyacağınızı, dolayısıyla o mesleği sizin yapacağınızı, gitmek istediğiniz bölümü neden tercih ettiğinizi, mantıklı olarak açıklayıp, onları ikna etmeye çalışın.

BU İÇERİĞE TEPKİNİ GÖSTER !

EN SON EKLENEN HABERLER

YAZIYOOR ÜYE YORUMLARI

Giriş yap ! Kaydol