Sinem Yazıyoor Editörü

Tam Pişmemiş Meyvelerin Çekirdeklerine Dikkat Edin!

eklendi

Bazı meyvelerin olgunlaşmadan çekirdekleri ile birlikte yenmesi kişilerde zehirlenmelere sebep olabilmektedir. Yüksek vitamin ve mineral içeren çekirdekler çok fazla olgunlaşmadığı zamanlarda kişiler için büyük riskler doğurabilmektedir.

Zehirlenmeye Yol Açıyor

Konu ile ilgili açıklama yapan diyetisyen Başak İnsel limon, kiraz, armut, erik, ayva ve kayısı gibi meyvelerinden çekirdeğinde bulunan amigdalinadı maddesi fazla sayıda çekirdek tüketilmesi halinde kişilerde siyanür zehirlenmesine sebebiyet verebileceğini açıkladı.

Meyve Çekirdeklerini Yutmak Çok Tehlikeli

Meyve çekirdeklerini yutmanın bile çok tehlikeli olduğunu belirten diyetisyen bunu yanı sıra birde çekirdeklerin tüketiminin insan sağlığını olumsuz yönde etkileyecek belirtilerinin olduğunu bildirdi. Özellikle çocukların meyve çekirdeklerinin yutmamaması gerektiğinin altı çizilerek ailelerin küçük çocuklarını bu konuda uyarması gerektiği söylenmiştir. Çocukların bu meyveleri yerken ne gibi zararları olacağını bilmemesinin üzerinde duran uzman belirtilen meyvelerin çekirdeklerinin yutulmasının dahi zararlı olduğunu dile getirdi.

Zehirlenme Belirtileri Arasında Neler Var?

Siyanür zehirlenmelerinin belirtileri arasında baş dönmesi, baş ağrısı, ankiyesite, mide bulantısı, kusma gibi şeylerin gerçekleşeceğini söyledi. Bunlar kolay ve atlatılabilecek belirtiler olduğunu dile getiren uzman, diğer belirtilerin komaya sokacak kadar şiddetli olabileceğini söyledi. Solunum sıkıntısı, kan şekerindeki artış ve böbrek fonksiyonlarının yavaşlaması da şiddetli belirtilerin arasındadır.

BU İÇERİĞE TEPKİNİ GÖSTER !

EN SON EKLENEN HABERLER

YAZIYOOR ÜYE YORUMLARI

Giriş yap ! Kaydol