Sinem Yazıyoor Editörü

Şoka Giren Kişiye İlk Yardım Nasıl Yapılır?

eklendi

Tehlikeli kazalar ve yaralanma ya da ölümle sonuçlanabilecek olaylar, gündelik hayatımızın ne yazık ki bir parçasıdır. Her ne kadar önceden tedbir alıp önleyici etkileri işletsek de, kimisi kaçınılmaz olarak adlandırılacak bazı hadiseler, örneğin doğal afetler, bu felaketlerin sonrasında da birtakım müdahaleleri zorunlu kılmaktadır. Ne kadar önlem alınırsa alınsın, psikolojik olarak sert ve beklenmedik etkiler neticesinde kimi insanlar travmatik kırılmalar yaşayabilmekte, şoka girebilmektedir.

Peki, Şoka Giren Kişiye İlk Yardım Nasıl Yapılır? Bu aşamada kesinlikle müdahaleyi yapacak kişinin eğitimi ve sertifikası olmalıdır. Aksi halde pek çoğumuzun hafife aldığı bu mesele ölümle dahi sonuçlanabilecek kadar vahim ve ciddidir.

İlk olarak yapılacak şey, kişinin şokta olduğundan emin olmaktır. Deri renginde soluklaşmalar, konuşmada yavaşlama, nabız atışının seyrinde hızlanma ya da yavaşlamaya yönelik değişimler şokun önemli göstergelerindendir. Şoka giren kişi için hayati önem taşıyan mesele vücut ısısının muhafazasıdır. dolayısıyla ayaklarını yerden 30 cm kadar kaldırarak kan akışını hayati organlara yöneltmek, kişinin kanaması varsa durdurmak, bilinç muhtemelen kapalı olacağı için de dilinin geriye kaçmasını engelleyecek şekilde yatırarak acil müdahale ekiplerine ulaşmak ve ekipler gelene kadar kişiyi gözetim altında tutmak yapılabilecek en faydalı ve belki de hayat kurtaran işlerden olacaktır.


BU İÇERİĞE TEPKİNİ GÖSTER !

EN SON EKLENEN HABERLER

YAZIYOOR ÜYE YORUMLARI

Giriş yap ! Kaydol