Editor Yazıyoor Editörü

Seçim Anketlerinin Yanılma Sebebi

eklendi

Her seçim sonrası herkes bir birine sen vermedin ben vermedim peki kim oy verdi diye bu klasik soruyu sorar. Geçen günlerde ABD de yapılan başkanlık seçimi sonunda büyük bir şok yaşandı. Sandıktan Clinton beklenir iken Trump çıktı. Bütün anketlere göre tersi çıkan bu sonucun neden böyle olduğunu Bradley etkisi ile açıklayabiliriz. 

Tom Bradley 1973 ile 1993 tarihleri arasın da 20 sene boyunca Los Angeles Belediye Başkanı olarak görev yapmıştır. Burada önemli olan özellik onun uzun süre görev yapması değildir. Onun siyahî bir belediye başkanı olmasıdır. Los Angeles de ilk ve tek siyahî belediye başkanı olarak özel bir yere sahiptir Bradley.

Bradley 1982 de California valiliğine aday olmuş ve seçim gününe kadar anketler de hep önde çıkarken ve vali olacağına kesin gözü ile bakılırken seçim günü kaybeden oldu ve herkes şok yaşadı.

Breadley Neden Yenildi?

Anketler de oyumu Bradley' e vericem diyen beyazlar Bradley'e oy vermedi. Bunu da ırkçı gözükmemek için yapmışlardı. Aynı şekil de Clinton' a oy vereceğim diyenler Trump'a verdi.


BU İÇERİĞE TEPKİNİ GÖSTER !

EN SON EKLENEN HABERLER

YAZIYOOR ÜYE YORUMLARI

Giriş yap ! Kaydol