Yaziyoor Yazıyoor Editörü

Bir dönem meydana gelen çocuklardaki sakarlıkların tüm sorumlusunun beyin olduğu ortaya çıktı.


Ergenlik çağına gelmiş erkek çocuklar birden bire boy atmaları ile beraber beyin bununla başa çıkamıyor ve bu nedenle bir dönem sakar davranışları ortaya çıkıyor.


İtalya'da bulunan Bologna Üniversitesi'nde yapılmış olan bir araştırmada, ergen erkeklerde beyin yeni duruma uyum sağlayana kadar geçen sürede sakarca yürüdükleri sonucuna varıldı. Araştırmacılar araştırmalarını 15 yaşındaki 88 erkek çocuk üzerinde yaptılar.

Normalden daha yavaş büyüyen ergenlerin ise daha koordineli olarak haraket ettikleri belirtildi.

Araştırmayı yürüten ekibin şefi Dr. Maria Cristina gençlerde boyun birden bire uzamasının, vücudun motor becerileri kontrol etme yetisini oldukça etkilediğini söyledi.


Dr. Maria Cristina büyümenin birden olduğunda vücudun kendisini tekrardan düzenlemeye ihtiyacı olduğunu, bu süreçte de ergenlerin garip bir şekilde yürüdüklerini belirtti. Dr. yavaş büyüyen ergenleinr ise meydana gelen değişikliklere daha iyi uyum sağladıklarını ve normal bir şekilde yürüdüklerini söyledi.

Araştırmayı yapan uzmanlar üç ay sürmüş olan çalışmada üç santim civarı uzayan gençleri bir grupta, sadece bir santimetre ya da daha az uzama gösteren kişileri ise başka bir grupta topladı.


2 gruba ayrılan gençler arsında denge, düzgün bir şekilde yürüme ile adım aralıklarının ne denli düzenli olup olmadığı konusunda değerlendirildi.


Denek olan çocuklar kalça ve bacaklarına takılı alıcılarla uzun bir koridorda ileri geri yürütüldü ve yürüdükleri sırada akıllarından hesap yapmaları söylendi.

Biomedikal Mühendislik isimli internet üzerinde yayın yapmakta olan bilim dergisinde yayımlanmış araştırmada boyları birden bire değil yavaş yavaş uzayan çocukların, birden bire uzayan diğer gruba göre daha dengeli ve düzgün yürüdüğü ortaya çıktı.

BU İÇERİĞE TEPKİNİ GÖSTER !

EN SON EKLENEN HABERLER

YAZIYOOR ÜYE YORUMLARI

Giriş yap ! Kaydol