Haber Yazıyoor Editörü

Sağlıklı Bir Uyku İçin Yatmadan Önce Yememeniz Gereken Yiyecek Türleri

eklendi

Sabahları sağlıklı ve dinç uyanabilmek için iyi bir uyku almamız gerekiyor. Yatmadan önce bir şeyler yememek daha iyi uyumamızı sağlıyor ama aç karna uyumak da rahat bir uyku uyumamıza engel olabiliyor. Peki acıkmışsak gece ne yememeliyiz? Uykumuzu kaçıracak ve sabah dinç uyanmamıza engel olabilecek şu yiyecek türlerinden sakınınız:1. Yağlı yiyecekler

1. Yağlı yiyecekler

Yağlı ve ağır yiyecekler ertesi sabah halsiz hissetmenize neden olacağı gibi midenizi tüm gece sindirim yapmaya zorlar. Fast food, çerez, dondurma ve çok peynirli yiyeceklerden uzak durmanızı öneririz.

2. Yüksek karbonhidratlı veya şekerli yiyecekler

2. Yüksek karbonhidratlı veya şekerli yiyecekler

 Yatağa girmeden önce ağzınıza tatlı bir şey atmak o an sizi mutlu hissettirebilir; ancak yiyeceğiniz büyük bir dilim çikolatalı pasta kan şekeri değerlerinizi anında yükselteceği için uykunuzun kaçmasına sebep olur. Kek, cookie veya benzer tatlılar yerine elma yemeyi deneyin.

3. Kırmızı et veya protein

3. Kırmızı et veya protein

Yağlı yiyecekler gibi gece geç saatte yenen kırmızı et de midenize oturur ve uyumadan önce sindirim zorluğa yaşamanıza sebep olur. Yine de yatmadan önce proteinden kaçmanıza gerek yok; ince dilimlenmiş hindi göğsü veya yoğurt yemeyi deneyebilirsiniz.

4. Baharatlı yiyecekler

 4. Baharatlı yiyecekler

Baharatlar doğal iyileştiriciler olsa da özellikle acı tada sahip olanlar yatmadan önce midenizi rahatsız eder ve uykunuzu kaçırır.

5. Büyük porsiyonlar

5. Büyük porsiyonlar

Gece atıştırmalıklarının gece öğünlerine dönüşmesine izin vermeyin. Alacağınız kalori miktarını 200’ün altında tutun ki daha sonra uyumakta güçlük çekmeyin.

BU İÇERİĞE TEPKİNİ GÖSTER !

EN SON EKLENEN HABERLER

YAZIYOOR ÜYE YORUMLARI

Giriş yap ! Kaydol