Sinem Yazıyoor Editörü

Sağlık Personelinin Atama Kriterlerine Yeni Düzenleme

eklendi

Sağlık Bakanlığı bünyesinde çalışan doktorların stratejik görev tanımlaması ve içeriği değiştirildi. Buna göre eşi özel sektörde çalışan sağlık personeli, doktor, diş hekimi ve eczacı atamalarında yeni düzenlemeler getirildi.

Stratejik Personel

Özellikle doğu ve güney doğu illerinde görev yapan doktorları kapsayan bir tanımdır. Bu tanımlama Sağlık Bakanlığı tarafından Resmi Gazete’de yayınlanan karar uyarınca değiştirildi. Sadece doktorları kapsayan tanımlama bundan sonra uzman hekim, diş hekimi ve eczacıları da kapsayacak. Stratejik Personel atama kararları ve atamaya uygunluk kriterleri Sağlık Bakanlığı kararınca belirlenmektedir. 

Atama Değişiklikleri 

Stratejik Personel atamalarında eş durumuna göre tayinlerde değişikler oldu. Daha önce eşi özel sektörde 3 yıldır SGK’lı olarak çalışan sağlık personeli tayin isteyebiliyordu. Yeni düzenlemeyle bu durum 5 yıldır çalışıyor olma şartına bağlandı. 

Eğitim Önceliğine Göre Atama Talebi 

Sağlık Bakanlığı stratejik personel tanımlamasında yer alan doktorların 2 yıllık bir yüksek öğrenime kayıtlı olma durumunda okullarının bulunduğu ile tayin isteme haklarında da değişiklik yapıldı. Yeni düzenlemeye göre 4 yıllık yüksek öğrenim şartı getirilmiştir. Buna göre 4 yıllık lisans eğitimi nedeniyle doktorlar bir kereye mahsus olarak tayin isteyebilecekler. 


BU İÇERİĞE TEPKİNİ GÖSTER !

EN SON EKLENEN HABERLER

YAZIYOOR ÜYE YORUMLARI

Giriş yap ! Kaydol