Sinem Yazıyoor Editörü

Rusya’da Whatsapp Yasağı

eklendi

Rusya’da memurlar artık Whatsapp, Viber gibi sohbet programlarını kullanamayacaklardır. Çünkü Rusya devleti memurların bu tür uygulamaları en azından iş saatlerinde kullanımını yasaklamıştır. Özellikle devlet bu programlardan resmi yazışmalar yapmak ve dosya gönderimi yapmayı yasaklamıştır.

Yasağın uygulamasını sıkı tutan devlet bu yasağa uymayarak Whatsapp veya benzer programlardan resmi yazışmalar yapanları ve dosya gönderenleri cezalandırmayı planlamaktadır. Izvestia adlı Rus gazetesinde çıkan habere göre Rus Milli İç Güvenlik Teşkilatı ya da FSB bu yasağı çiğneyen kişiler için özel bir ceza sistemi oluşturulacağını belirtmiştir. Oluşturulan ceza sistemine göre yasağa uymayarak onaylanmamış programlar resmi işlerde kullanılırsa kullanan kişi devlet tarafından disiplin cezası alabilecek hatta bu kişiler işinden olabilecek

Uygulamalara Koruma Gereksinimi 

Devlet’in yasaklamasında ki en önemli sebeplerden biri bu uygulamalardan ortaya çıkacak resmi bilgi kaçakları veya gönderilen dosyaların güvenlik garantisi olmamasıdır. Devlet memurların günlük hayatta bu programları kullanmalarına karışmamaktadır. Ancak devletin açıklamasında özellikle devlet ile ilgili bilgilerin ve yazışmaların bu programlar aracılığıyla 3. Kişilere ulaşmamasını engellemek istediklerini belirtmişlerdir. 


BU İÇERİĞE TEPKİNİ GÖSTER !

EN SON EKLENEN HABERLER

YAZIYOOR ÜYE YORUMLARI

Giriş yap ! Kaydol