Sinem Yazıyoor Editörü

Rusya Bebek Kutularından Kurtulmaya Hazırlanıyor

eklendi

Rusya'da annelerin bebeklerini istemeyerek bir yerlere bıraktığı kutuları yasaklamayı planlıyor. Rus senatör Elena Mizulina'nın önerdiği yasa tasarısını Rus hükümeti de desteklemekte.

Önlemler Alınması Gerektiğini Söylendi

Rusya'nın farklı bölgelerinde annelerin bebeklerini bırakabilmeleri için tüm hastanelerde toplamda 20 adet bebek kutusu yer alıyor. Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Komitesi bu konuyla ilgili olanlara geçtiğimiz yıllarda Rusya'ya yönelik bazı eleştiriler getirmişti. BM Çocuk Hakları Komitesi bu konuda Rusya'ya bir çağrı yaparak, bebek kutularının engellenmesi ve farklı seçeneklerin getirilmesi için önlemler alınması gerektiğini bildirmişti.

Nasıl Bir Karar Verileceği Merak Konusu

Rusya'nın en ünlü gazetelerinden olan Komsomolskaya Pravda, 2011 yılından bu yana kullanılan bu bebek kutularının şimdiye kadar 50 bebeğin hayatını kurtardığını yazdı. Rus senatör Elena Mizulina ise bu kutuların varlıklarının annelerin bebeklerini bırakmaya teşvik ettiğini belirtti ve bu kutuların yasaklanması konusunda hükumete bir yasa önerdi. Bu kutulardan kurtulmaya yönelik tartışmalar Rusya'da, kürtaj haklarına sınırlama getirilmesi tartışmalarıyla aynı döneme denk gelmektedir. Şimdi ise en çok merak edilen nokta, konu ile ilgili olarak Rus hükümetinden nasıl bir karar geleceği olmaktadır.

BU İÇERİĞE TEPKİNİ GÖSTER !

EN SON EKLENEN HABERLER

YAZIYOOR ÜYE YORUMLARI

Giriş yap ! Kaydol