Sinem Yazıyoor Editörü

Osmanlıdan Kalma Para

eklendi

Osmanlı İmparatorluğu'nun para anlayışı yaşanılan çağa ve devletin yapısına göre değişmektedir. Devlet kuruluş aşamasındayken Osman ve Orhan Beyler zamanında bakır ve gümüş para, Fatih Sultan Mehmed zamanında altın para, devletin çökmekte olduğu son zamanlarında ise Kaime-i Nakdiye-i Mütabare adında kağıt paralar kullanılmıştır. Osmanlıdan günümüze özellikle 1851 yılında Sultan Abdulmecid zamanında bastırılan kağıt paralar kalmaktadır. Tabi ki bu kağıt paralar kendileri değil basma kalıpları günümüze ulaşmaktadır. 

500 Kuruşluk Basma Kalıpları

Ankara'da bir koleksiyoncuda ortaya çıkan kağıt para kalıplarında Osmanlı dönemine ait 500 kuruşluk basma kalıplarına rastlanıldı. Aynı zamanda araştırmacı yazar olan koleksiyoncu bu kalıpların elle yazıldığından bahsetti. Ayrıca araştırmacı yazar sözlerine bu paraların ilk baskısının el yazması olduğunu, ikinci baskısının ise matbaalarda basıldığını, bu paraların borç senedi ve hazine bonosu niteliğinde kullanıldığını söyledi. 

Osmanlıdan Kalma Son Para Kalıpları

Öğrenilen bilgilere göre Damga Matbaası Genel Müdürlüğünde bulunan bu kalıp Osmanlıdan kalan son para kalıbı olmakta. Osmanlıdan kalan bu son paranın normal kağıt paralardan daha ince olduğu da araştırmacı yazarın tespitleri arasında yer almakta.

BU İÇERİĞE TEPKİNİ GÖSTER !

EN SON EKLENEN HABERLER

YAZIYOOR ÜYE YORUMLARI

Giriş yap ! Kaydol