Yaziyoor Yazıyoor Editörü

10.İsrail

İsrail

Savunmaya ayrılan bütçe senede 15 milyar dolar. Savaşa hazır 176.500 askere, 3.870 tanka ve 680 uçağa sahip.

Bağımsızlığını ilan ettiği 1948 yılından bu yana etrafındaki neredeyse herkesle savaşmak durumunda kalan İsrail hem büyük ve deneyimli ordulara karşı hem de Filistinlilere karşı farklı alanlarda kendini geliştirmiş. 2-3 yıllık zorunlu askerliğin olduğu İsrail çok güçlü bir savunma sanayisine sahip. Uzay programından tutun, nükleer silahlara kadar her türlü ekipmanı olan İsrail özellikle hava kuvvetleri konusunda hem ekipman hem de eğitim seviyesi olarak bölgenin en güçlüsü konumunda. Ana müttefiki Amerika olan İsrail’in Mısır ve Ürdün ile de yürürlükte olan güvenlik sözleşmeleri var.


Kaynak:Listelist

9.Türkiye

Türkiye

Savunmaya ayrılan bütçe senede 18,1 milyar dolar. Savaşa hazır 410.500 askere, 3.657 tanka ve 989 uçağa sahip.

Zorunlu olarak belli bir süre askerlik yapan genç erkekler ve profesyonel askerlerden kurulu olan Türk ordusu, aynı zamanda bölgede NATO üyesi konumundaki tek ülke ve Suriye’den gelebilecek hava saldırılarına karşı NATO Patriot’larını ülkede bulunduruyor. Amerikan yapımı ekipmanlardan Türk yapımı ekipmanlara doğru bir geçiş yaşayan ordu, 1974’teki Kıbrıs Harekatı’ndan bu yana geleneksel bir savaş yaşamasa da ülkenin doğusundaki ayrılıkçı Kürtlerle 1980’lerden bu yana sürekli çatışma halinde.

8.Suudi Arabistan

Suudi Arabistan

Savunmaya ayrılan bütçe senede 56,7 milyar dolar. Savaşa hazır 233.500 askere, 1.095 tanka ve 652 uçağa sahip.

Yüzey olarak bölgenin en geniş ülkesi olan Suudi Arabistan, askeri harcamalarda dünya dördüncüsü. Sahip olduğu mühimat kapasitesi ve uçarken yakıt takviyesi yapabilen üst düzey savaş jetleri, komşusu olduğu Irak ve Yemen gibi istikrarsız ülkeler düşünüldüğünde adeta bir gereklilik konumuna geliyor. Amerika ve bölgedeki diğer krallıklarla müttefik olan Suudi Arabistan’ın gizliden gizliye Pakistan’ın nükleer silahlanma programına destek olduğu düşünülüyor.

7.Birleşik Arap Emirlikleri (BAE)

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE)

Savunmaya ayrılan bütçe senede 6,3 milyar dolar. Savaşa hazır 545.000 askere, 2.409 tanka ve 481 uçağa sahip.

Ordunun Amerika tarafından eğitilmesinin yanı sıra BAE yine Amerika başta olmak üzere Rusya, İngiltere, Ukrayna, Fransa, İtalya ve Almanya’dan askeri ekipman alıyor. Ekipmanlarında yaptıkları güncellemeler sonucunda bölgenin yükselen askeri gücü konumuna gelen BAE ordusu IŞİD’e karşı yürütülen operasyonlarda da kilit rol üstleniyor. Savunmaya harcanılan bütçeyle dünya sıralamasında ilk 15’e giren BAE’nin nüfusu ise sadece 9 milyon. Amerika ve bölgedeki krallıklarla müttefik konumda.

6.İran

İran

Savunmaya ayrılan bütçe senede 6,3 milyar dolar. Savaşa hazır 545.000 askere, 2.409 tanka ve 481 uçağa sahip.

1979’da gerçekleşen İslam Devrimi ve takip eden süreç boyunca Amerika tarafından silah ambargosu uygulanan İran buna karşılık kendi devrim muhafızlarının kontrolünde bir savunma sanayisi kurmuştur. Kendi tankları ve uzun menzilli füzelerini yapmakla kalmayan İran ayrıca tersine mühendislik yöntemiyle kendi insansız hava araçlarına da sahip olmuştur. İsrail de dahil olmak üzere bölgede kendi denizaltısını yapabilecek kapasitedeki tek ordu olan İran ordusu yine de yolsuzluk ve kötü yönetim sebebiyle potansiyelinin altında bir durumdadır. Ayrıca Irak, Suriye, Gazze ve Lübnandaki savaşçılara destek olan İran, bu coğrafyada Hizbullah’ın arkasındaki güç olarak da tanınır. Müttefikleri Suriye, Irak ve Lübnandaki Şiiler ve Sudan.

5.Mısır

Mısır

Savunmaya ayrılan bütçe senede 4,4 milyar dolar. Savaşa hazır 468.500 askere, 4.767 tanka ve 1.100 uçağa sahip.

Mısır bölgedeki en köklü ve büyük ordulardan birine sahip. Asker, ülke siyasetinde önemli bir role sahip. (Bknz. Sisi) Amerika menşeili tanklara ve jetlere sahip olan Mısır’ın yine de operasyon gücünün ne denli yüksek olduğu tartışılır. Amerika ve Suudi Arabistan’ın yanı sıra İsrail de Mısır’ın ilişki içinde olduğu ülkeler arasında.

4.Suriye

Suriye

Savunmaya ayrılan bütçe senede 1,9 milyar dolar. Savaşa hazır 220.000 askere, 4.950 tanka ve 473 uçağa sahip. (Rakamlar Suriye iç savaşından hemen öncesine 2011’e dayanmaktadır.)

Sunni komutanların bir kısmının son 3 sene içinde Esad yönetimine karşı Özgür Suriye Ordusu kanadına geçmesiyle güç kaybeden Suriye ordusu pek çok Rus yapımı savaş aracına sahip. Bunun karşılığında Rusya’nın da Akdeniz’deki tek üssü Latakia’da. Hâlâ hava kuvvetleri ve hava savunma sistemi güçlü olan Suriye’nin en büyük müttefikleri İran ve Rusya. Dışa bağımlı halde olan Esad rejiminin belki de tek yıkılmama sebebi bu.

3.Ürdün

Ürdün

Savunmaya ayrılan bütçe senede 1,5 milyar dolar. Savaşa hazır 110.700 askere, 1.321 tanka ve 246 uçağa sahip.

1970’lerin başından bu yana herhangi bir savaşa bulaşmasa da Ürdün ordusu bölgenin en modern ve güçlü ordularından. Amerika’nın NATO dışı müttefikleri arasında yer alan Ürdün bu sayede malzeme ve eğitim yönündeki eksiklerini Amerika’dan karşılıyor. Amerika dışında İsrail’le de güvenlik sözleşmeleri bulunuyor.

2.Umman

Umman

Savunmaya ayrılan bütçe senede 6,7 milyar dolar. Savaşa hazır 72.000 askere, 215 tanka ve 101 uçağa sahip.

Hem Amerika hem İngiltere ile güçlü siyasi ve askeri ilişkileri olan Umman yüksek gelir düzeyiyle yalnızca bölgenin değil dünyanın en huzuru yüksek ülkelerinden. 1970 ortalarından bu yana herhangi bir askeri gerginlik yaşamayan ülke yine de ordu yönünden gayet kuvvetli durumda. Savunma harcamalarını çaktırmadan yapan Umman, Amerika ve bölgedeki krallıkların yanı sıra son dönemde İran ile de ilişkilerini iyi tutuyor.

1.Kuveyt

Kuveyt

Savunmaya ayrılan bütçe senede 5,2 milyar dolar. Savaşa hazır 15.500 askere, 368 tanka ve 101 uçağa sahip.

Patriot füzeleri ve savaş uçaklarıyla hava gücü belli bir seviyede olan Kuveyt Ordusu’nun kara gücünü de Amerikan ordusu eğitiyor. Yine de bölgesel bir aktör olmaktan oldukça uzaklar. Irak yakınındaki startejik hava üssü sayesinde IŞİD bombardımanında önemli bir rol oynayan Kuveyt’in Amerika dışındaki müttefikleri Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri.

BU İÇERİĞE TEPKİNİ GÖSTER !

EN SON EKLENEN GALERİLER

YAZIYOOR ÜYE YORUMLARI

Giriş yap ! Kaydol