Sinem Yazıyoor Editörü

Organ Kopmasında İlk Yardım Nasıl Yapılır?

eklendi

Organ kopması; el,parmak,penis,kulak,kol,bacak,ayak gibi çıkıntı olan yerlerin temas ettiği yerden bütünüyle ayrılması demektir. Genellikle motorlu araçlarla kaza sonucunda ya da iş kazaları sonucunda keskin bir alete denk gelme ya da düşme sonucu oluşabilir. 

Bir organ kopması yaşanıyorsa mümkün olan en kısa sürede kişi en yakın sağlık kuruluşuna götürülmelidir. Organ kopması durumundan dolayı kan kaybı yüksek olacağından ölüm riski oldukça yüksektir. Kol ve bacakta kopma varsa o bölgeye turnike uygulanmalıdır. Turnike uygularken dokuların kansız kalmamasına dikkat edilmelidir. Yoksa organla birleşme sağlanamaz. Bu süreçte kazazedenin bilinci sık sık kontrol edilmelidir. Solunum ve kan dolaşımında süreklilik sağlanmalıdır.


Bilinç kapalı ise dil geriye kaçmasın diye hasta yan yatırılmalıdır. Uzuv ise;soğuk ve nemli bir ortamda muhafaza edilmeli. Bunun için temiz bir beze ıslatılarak sıkılmalı ardından organa sarılmalı poşete yerleştirilip bir buz dolu kapta muhafaza edilmelidir.  Kişi ve organı en yakın kuruluşa en hızlı şekilde götürülmelidir. 

BU İÇERİĞE TEPKİNİ GÖSTER !

EN SON EKLENEN HABERLER

YAZIYOOR ÜYE YORUMLARI

Giriş yap ! Kaydol