Sinem Yazıyoor Editörü

Orfoz Ve Lagos Sevenler Yandı

eklendi

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafında orfoz ve lagos balıklarının avlanmasının 4 yıl süreyle yasaklandığı bildirildi. Bu yasak 1 Eylül 2016 tarihinde başlayıp 31 Ağustos 2020 tarihinde bitecektir. 

Orfoz ve Lagos Balıklarını Avlayanlara Ceza!

Uluslararası Doğa Koruma Birliğinin nesli tükenmekte olanlar listesinde olduğu için bu balıkların avlanmasına yasak getirilmiş ve resmi gazetede yayınlanmıştır. Orfoz ve lagos balıklarını avlayanlara satanlara ve nakledenlere her bir balık için 1113 TL para cezası verileceği ifade edildi.

Balıkçılar Bu Balıklarla Geçimini Sağlıyor!

Bölgede yaklaşık 250 balıkçının yılın iki ayı bu balıklardan geçimini sağladığını söyleyen Deniz Bilimleri ve Teknoloji Fakültesi araştırma görevlisi Emrah Şimşek bu balıkçıların mağdur olmaması için desteklenmesi gerektiğini söyledi.

Yavaş Büyüyen ve Geç Olgunlaşan Balık Türleri!

İskenderun Körfezi deyince akla gelen ilk balık türleridir. Bu balıkların bölgede altı türü olduğunu söyleyen Şimşek bu balıkların yavaş büyüyen ve geç olgulaşan bir balık türü olduğunu belirtti. Çok lezzetli olduğu bilinen bu balıklar 4 yıl kadar balıkçı tezgahlarından ve lokantalardan uzak kalacak.

Orfoz ve lagos balığının balıkçıların ağına takılması durumunda tekrar yaşam alanlarını bırakılması gerektiği ifade edildi.  


BU İÇERİĞE TEPKİNİ GÖSTER !

EN SON EKLENEN HABERLER

YAZIYOOR ÜYE YORUMLARI

Giriş yap ! Kaydol