Haber Yazıyoor Editörü

Olimpiyat Sporcularının Vücudundaki Kırmızı Lekelerin Sırrı Çözüldü

eklendi

Rio’daki olimpiyatlarda bazı sporcuların vücutlarındaki kırmızı lekelerle dikkat çekmişti. Kırmızı lekelerin büyüklerimizin ağrılarını dindirmek için uyguladığı bardak çekme tedavisinden kaynaklandığı ortaya çıktı.


Rio'daki yarışlarda aralarında olimpiyatların madalya rekortmeni Michael Phelps'in de bulunduğu bazı sporcular, vücutlarında büyük kırmızı lekelerle görüntülendi. Özellikle yüzücüler ve jimnastikçilerde ve Amerikan olimpiyat ekibinde görülen bu lekeler herkesi şaşırttı. Peki bu kırmızı lekeler ne? Cevabı şaşırtıcı ama anneannelerimizin ağrıları azaltmak için uyguladığı bardak çekme ya da bardak terapisi yöntemi... 

 

Terapinin esası, bardağın ya da kupanın içindeki oksijeni boşaltarak, vücuttaki akupunktur noktalarına yapıştırmaya dayanıyor. Bunun için bardağın içinde örneğin alkollü pamuk yakılıyor, alev çekildiğinde meydana gelen vakum bardağı vücuda yapıştırıyor. Bu vakum deriyi kendisine doğru çekiyor, kan akışını hızlandırıyor ve 3-4 gün süreyle kırmızı noktalar oluşmasına neden oluyor.

Bardağın içindeki oksijenin boşaltılarak deriye yapıştırılması esasına dayanan bardak çekme tedavisi, kan dolaşımını hızlandırarak ağrılı bölgelerin daha hızlı iyileşmesini sağlıyor


Amerikalı cimnastikçi Alex Naddour, USA Today gazetesine “şimdiye kadar yaptığı en faydalı harcamanın bardak çektirme tedavisi olduğunu” söyledi.

Bu sayede “bayağı bir ağrıdan kurtulduğunu” anlatan Naddour, “Bu yıl boyunca beni zinde tutan sırrım buydu.” dedi.

BU İÇERİĞE TEPKİNİ GÖSTER !

EN SON EKLENEN HABERLER

YAZIYOOR ÜYE YORUMLARI

Giriş yap ! Kaydol