Sinem Yazıyoor Editörü

Myanmar Köylerindeki İlginç Gelenek

eklendi

Orta ve Doğu Asya’da insanlar birçok eski geleneğe bağlıdırlar. Bu gelenekler her yerde farklılıklar göstermektedir. Myanmar’daki dağ köylerinde yaşayan ve kayanlar olarak bilinen köylülerin kendilerine özgü gelenekleri vardır. Özellikle kadınların uyguladığı bir gelenek oldukça ilginçtir. 

Geleneğe göre kadınlar yaşları arttıkça belli sayılarda ve yaklaşık 10-12 kiloluk pirinç bilezikler takmaları gerekmektedir. Bu geleneğin ilginç yanı bu bileziklerin kola değil boyna takılmasından kaynaklıdır.

Zürafa Boyunlu Kadınlar!

Kayan kadınları 5 ile 8 yaş arasındayken ilk halka boyunlarına takarlar ve evlenene kadar boyunlarına takılan halka sayısını arttırırlar. En fazla 32 tane takılabilmektedir. Bu durum kayan kadınlarında vücut bozukluklarına yol açmıştır. Boyunları normal insanlarınkinden daha uzun durmaktadır. Bu sebeple onlara zürafa boyunlu kadın denilmektedir.

Araştırmalara Göre!

Yapılan araştırmalara göre aslında kadınların boyun yapısında bir farklılık olmadığı ancak boyunlarındaki ağırlık nedeniyle omuzlarda bir çökme yaşandığı ortaya çıkmıştır. Bu yüzden kayan kadınlarının boyunları oldukça uzun durmaktadır. Onlara göre bu gelenek ilk zamanlarda köle tüccarlarına kendilerini çirkin göstermek için takmışlardır. Bir diğer rivayete göre kadınların bu bilezikleri takmalarının sebebi kaplan ısırıklarından korunmaktır. 

BU İÇERİĞE TEPKİNİ GÖSTER !

EN SON EKLENEN HABERLER

YAZIYOOR ÜYE YORUMLARI

Giriş yap ! Kaydol