Sinem Yazıyoor Editörü

Kurban Bayramını Sağlıklı Geçirin

eklendi

Kurban bayramı yaklaşırken uzmanlar insanları uyarmaya başladılar. Kurban beraber artan et tüketimi yüzünden birçok insan rahatsızlık geçirmekte hatta bazı insanlar aşırı et tüketiminden ötürü hayatlarını kaybetmektedirler. 

Nasıl Beslenmeliyiz?

Bu sebep uzmanlar her sene olduğu gibi bu senede insanlara et tüketimi ile ilgili uyarılarda bulundular. KATÜ de görevli Gastroenteroloji bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Orhan Özgür Anadolu Ajansına yaptığı açıklamada insanların kurban bayramı zamanında yedikleri yemeklere dikkat etmesi gerektiğine vurgu yapmaktadır.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bu zamanda yedikleri yemeklerin çoğunun ağır olması ve hareketsizliğin insanların hayatlarına olumsuz etkileri olduğunu vurgulayan Prof. Özgür özellikle hipertansiyon, kolesterol, şeker, kalp ve damar rahatsızlıkları ve karaciğer yağlanması olan kişilerin yediklerine dikkat etmesi gerektiğini belirtmektedir. Kurban etlerinin sert ve yağlı olduğunu belirten Prof. Dr. Orhan Özgür özellikle kavurmadan uzak durulması gerektiğini ve etlerin pilav veya makarna gibi yemeklerin yanında değil de mideyi rahatlatacak sebze yemeklerinin yanında yenilmesini tavsiye etmektedir. Etlerin yağda kızartılmasından ziyade haşlama veya ızgara halinde yenmesi gerektiğini de vurgulamıştır. Ayrıca Prof. Dr. Orhan Özgür günde en az 2-2,5 litre su tüketilmesi gerektiğini belirtmektedir.

BU İÇERİĞE TEPKİNİ GÖSTER !

EN SON EKLENEN HABERLER

YAZIYOOR ÜYE YORUMLARI

Giriş yap ! Kaydol