Sinem Yazıyoor Editörü

Kübada ''Demokrasi'' Engeli

eklendi

Geçtiğimiz günlerde Gazeteci Reinaldo Escobar ve blog yazarı Yoani Sanchez yazılan bazı mesajların karşı tarafa neden gitmemesi üzerine araştırma yapmış. Araştırma sonucuna göre mesaj içerisinde bulunan bazı kelimeler engellendiği için sistemden kaldırılıyor ve karşı taraf bu mesajı alamıyor.

Bilerek Engelliyorlar

Önceden sadece bağlantının güçlü olmamasından kaynaklanan problem gibi ortaya çıksa da, sonradan hükümet'in bilerek böyle mesajların engellendiği versiyonu öne çıktı. 

Hükumetten İzin Alınması Gerekiyor!

Hatırlatalım ki, Küba'da cep telefon hizmetleri 2008 senesinden var ve yalnız yüzde 5 vatandaş internet hizmetinden faydalanabiliyor. İnternet kullanmak için hükumetten belli izin alınması gerekiyor, kullanıcılar sınırlandırılmış ve ''düşman'' belirlenen kişilere karşı yazılar yazılan siteleri açabiliyor.

Engellenen Kelimeler İçeren Mesajlar Karşı Tarafa Ulaşmıyor!

Eğer mesajlarda bazı önemli insanların isimleri, demokrasi, protesto gibi kelimeler yer alıyorsa o mesajlar anında engellenecektir. Haberi doğrulamak adına Reuters haber ajansının Küba'daki muhabirleri de bunu test etmişler. Yazılan mesajlar ''engelli'' kelimeler içerdiğinden karşı tarafa ulaşmamış. 

CubaCell mobil operatörü 3 milyon kişiye hizmet sunmakta. Eskiden yalnız gereken isimlerin telefonları gözetlense de, bu araştırmalar sonucunda ülkede telefon kullanan herkesin gözaltında bulunduğu anlaşıldı. 

BU İÇERİĞE TEPKİNİ GÖSTER !

EN SON EKLENEN HABERLER

YAZIYOOR ÜYE YORUMLARI

Giriş yap ! Kaydol