Sinem Yazıyoor Editörü

Konut Kredisi Kullanır İken Ödenen KDV Geri Alınacak

eklendi

Tüketiciler Birliği Genel Başkanı olan Mahmut Şahin, sahibi olduğu evi teminat göstererek aldığı tüketicilerin KDV'den muaf olduklarını söyledi. Bu yüzden de ödedikleri KDV tutarını geri alabileceklerini söyledi. Yani satın aldığı konutu finansal kiralama ya da var olan evini teminat göstererek alanların KDV tutarından muaf olmaları gerektiği ve konut kredisi kullanarak edindikleri konut için ödedikleri KDV miktarını geri almaları gerektiğini ve alabilecekleri söyledi. 

Nereye Başvurmanız Gerekiyor?

Bu KDV miktarını tüketicilerin geri alabilmeleri için Tüketici hakem heyetine başvurmaları gerekmektedir. dayanak olarak da yapılan düzenlemeler arasın da bulunan 3095 sayılı Katma değer Vergisi Kanununun 17. maddesini göstermeleri yeterlidir. Başkan Şahin ayrıca aşağıda ki değerlendirmede de bulundu; 

Başkan Şahin'in Değerlendirmesi

116 seri numaralı KDV tebliğin de bulunan 4/2 numaralı madde gereğince '' fazla veya yersiz olarak hesaplanan vergi, öncelik ile satıcı tarafından alıcıya iade edilecektir '' der. Bu maddeye göre tüketiciler yukarıda ki şartlar da aldıkları konutların KDV tutarından muaf olduklarını bilmeliler ve tüketici mahkemelerine başvurarak bu paraların geri iadelerini talep etmeleri gerekmektedir.

BU İÇERİĞE TEPKİNİ GÖSTER !

EN SON EKLENEN HABERLER

YAZIYOOR ÜYE YORUMLARI

Giriş yap ! Kaydol