Sinem Yazıyoor Editörü

Kol Kırılması ve İlk Müdahale Nasıl Yapılır?

eklendi

Kol kırılmaları insanların günlük hayatta en çok karşılaştıkları kırık olma özelliği taşımaktadır. En fonksiyonel organların başında gelen eller ve kollar bir bütünü oluşturmaktadır. Gerek çalışma gerek günlük yaşam gerekse de sportif faaliyetlerde en çok kullanılan uzuvlarımız olan kolların istenmeyen durumlarla karşılaşıldığında kırılması kaçınılmaz olmaktadır. 

Özellikle insanın kendini koruma reflekslerinde önce kollarını kullanmaları da bu kırılmaların en büyük etkenlerindendir. Kolun kırılması durumunda yapılması gereken, sinir hücrelerine bağlara ve kas dokularına gelecek zararların engellenmesi için kırılan kemiğin sabitlenmesi ve hareket etmemesini sağlamaktır.


Bunun için yanımızda ilkyardım ekipmanları bulunmadığı durumlarda düz ve uzun ağaç parçaları ve metal parçalar biz bez veya ip ve benzeri ürünler vasıtası ile sararak sabitlenmesi işlemi ile atel denilen uygulama yapılabilir. Kolun doğal şeklini koruması bu yöntemi uygularken sağlanmalı ve sabitlenmelidir. Açık yaralanma yoksa aynı durumda sabitlenen kolu yaralının vücuduna sararak da sabitleme işlemi yapılabilir.

BU İÇERİĞE TEPKİNİ GÖSTER !

EN SON EKLENEN HABERLER

YAZIYOOR ÜYE YORUMLARI

Giriş yap ! Kaydol