Sinem Yazıyoor Editörü

Kemik Kırıklarında İlk Müdahale Nasıl Yapılır?

eklendi

Kemik kırıklıkları günlük hayatta herkesin başına gelebilecek bir yaralanma türü olup ilk müdahalesi son derece önemlidir. Kemik kırıkları kendi içerisinde sınıflandırılmasına rağmen sağlık personeli hariç yapılabilecek müdahaleler genelde sınırlıdır. 

Öncelikle kırılan kemiğin bölgesinin anlaşılması ve müdahalesi ona göre yapılmalıdır. Bazı durumlarda kırılan kemiklerin kırıldığı bölgelerdeki sivri kısımlar yaradan dışarı çıkabilir, bazı durumlarda da sinir veya kas yapısını keserek zarar verebilir. Kemik kırıklıklarında ilk müdahaleler bu durum göz önüne alınarak yapılmalı, mümkün olduğu kadar kırılan bölgedeki kemikler hareket ettirilmemelidir. Uzuvların kırılan kemikleri bu prensipten hareketle bir bütün oluşturacak şekilde atellenir.


Bu yöntem kemiğin düz bir element sayesinde düz ve hareketsiz tutulmasını sağlamak amaçlıdır. Kol ve bacak kırıklıklarında uygulanabilecek ilk ve en önemli yöntemdir. Vücudun diğer bölgelerindeki kırıklıklarda da aynı hareketsiz bırakma prensibi ile hareket edilmesi gerekirken uygulanacak materyaller farklılık gösterebilir. 

BU İÇERİĞE TEPKİNİ GÖSTER !

EN SON EKLENEN HABERLER

YAZIYOOR ÜYE YORUMLARI

Giriş yap ! Kaydol