Yaziyoor Yazıyoor Editörü

Kedilerin Ölümüne Yol Açabilecek Boyutta Yaptığımız Hatalar

eklendi

Evcil hayvanlar, özellikle de kediler yeri geliyor ailemizin bir parçası oluyorlar. Yalnız yapılan hatalar onların ölümüne yol açabiliyor. İşte o hatalardan bazıları..

1.Büyüdüğü için aşıya ihtiyacı olmadığını düşünmek

Büyüdüğü için aşıya ihtiyacı olmadığını düşünmek

Çocukluk dönemlerinde daha sık aşı olmaları, yetişkinlik döneminde bu takvimin seyrekleşmesi kedilerin aşıya ihtiyacı olmadığı anlamına gelmiyor. Aksine, yaşlandıkça onlar da bizler gibi şeker, tansiyon, kanser vb çeşitli hastalıklara yakalanabiliyorlar.


2.Balkonları kediler için güvenli hale getirmemek

Balkonları kediler için güvenli hale getirmemek

Havaların ısınmasıyla birlikte veteriner klinikleri yüksekten düşen kedi vakalarıyla dolmaya başlıyor. Birçok kedinin düşme veya atlama nedeniyle hayatını kaybettiği ya da sakatlandığı durumlardan bazılarında ise kedi sahipleri direkt veterinere gitmek yerine sosyal medyadan fotoğraflarını paylaşıp fikir alma yolunu seçiyorlar. Bu ise o an travma yaşayan kedinin can kaybına sebep olabiliyor. Aslında basit ve ucuz yöntemlerle balkonunuz daha güvenli hale getirilebilir.

3.Aşırı bakım göstermek, sürekli temizlemek

Aşırı bakım göstermek, sürekli temizlemek

Kedilerin belli aralıklarla bakıma ihtiyaç duyduğu bir gerçektir. Fakat kedi doğası gereği gününün yarısını uyuyarak ve kendini temizleyerek geçirir zaten. Onun her gün tüylerini taramak, tırnaklarını kesmek, dişlerini fırçalamak psikolojik sorunlar ve deri hastalıkları doğuracağı gibi; her gün suyla yıkamak da bir süre sonra kendini temizleme alışkanlığından vazgeçmesine sebep olacaktır. Oysa kendi diliyle kendini yalaması ve salgısı onun sağlığı için gereklidir.

4.Pencereleri üstten açmak

Pencereleri üstten açmak

Birçok evcil hayvan sahibi yine havalar ısınınca camları açmak ve açmamak konusunda ikilem yaşıyor. Pencerelerine tel taktırmak yerine üstten açmayı daha kolay buluyor. Bu şekilde kedisinin camdan atlamasını önlediğini sanan insanlar maalesef daha kötüsüne davetiye çıkarıyor. Kediler bu aralık pencerelerden atlamaya çalışırken sıkışıp kendini yaralıyor, omurgasını kırıp çoğunlukla belden aşağı tutmayarak sakat kalıyor. O anki travmayla kendilerini kurtarmaya çalışırken hayatlarını da kaybedebiliyorlar.

5.Temizlik malzemelerini ortada bırakmak

Temizlik malzemelerini ortada bırakmak

Özellikle yer temizleme suları gibi çamaşır sulu ya da kimyasal içerikli suları ortada bıraktığımızda kedilerin onları koklayıp ilgilenmeyeceğini sanıyoruz ama yanılıyoruz. Kediler oldukça zekidir ama aynı zamanda meraklıdırlar da. Yıl içerisinde birçok kedi kimyasal suların tadına baktıkları için zehirlenebiliyor ve maalesef can kayıpları da yaşanıyor.

6.Çiğ et vermek

Çiğ et vermek

Evde bakılan kedilere çiğ et verildiğini pek düşünmesek de, sokaktaki canlar için çoğunlukla çiğ et ve tavuk verildiğine şahit oluyoruz maalesef. Çiğ balık tiamin eksikliğine, çiğ ciğer ya da sakatatlar A vitamini fazlalığına, tavuk kemiği ve balık kılçığı batma tehlikesiyle ölümlere yol açabiliyor. Ayrıca ev yemeklerindeki yağlar hazımsızlığa, sarımsak ve soğan anemiye, çiğ et de genel olarak kedilerde parazite yol açıyor.

7.Süt vermek

Süt vermek

Kedilerin en sevdiği içecek süttür diye bir algı vardır fakat kedilere süt vermek oldukça zararlıdır. Özellikle de yavru kedilere anneleri olmadığı için süt vermek onları bile bile ölüme sürüklemekle eş değerdir. Kedilerin anne sütü haricinde diğer sütler içtiğinde aldığı laktozu eritecek bakterileri bulunmadığı için sindirim yolunda rahatsızlıklar yaşayabiliyorlar.

8.Elektrik kablolarını saklamamak

Elektrik kablolarını saklamamak

Birçok insanın bu konuya dikkat göstermediğine hemfikiriz. Oysa elektrik kabloları kedi gibi oyuncu varlıkların en çok ilgisini çeken şeylerden biri. (Neresi ilgi çekici orasını anlayamasak da…) Ve eminiz kemirilen kulaklıklarınızı da ibretlik olarak saklıyorsunuz. Kedinizin bu kemirme eğilimini de bildiğiniz halde elektrik kablolarını saklamamak çok büyük ihmalkarlık olurdu. Zira elektrik çarpmaları ve ani voltaj değişiklikleri ile yavrularımız hayatlarından olabiliyor.


BU İÇERİĞE TEPKİNİ GÖSTER !

EN SON EKLENEN GALERİLER

YAZIYOOR ÜYE YORUMLARI

Giriş yap ! Kaydol