Sinem Yazıyoor Editörü

Kara Altın ile Geçim Sağlıyorlar

eklendi

Dünya üzerinde sadece bir yerde çıkarılan ve iznini de buradan alan Oltu taşı, Erzurum'un Oltu ilçesinde çıkarılmakta ve işlenmektedir. Yöre halkının ''Kara Altın'' olarak adlandırdığı bu taş, işlenmesi en kolay kayaç madenler arasında yer alıyor.

Herkesin Büyük Geçim Kaynağı

Erzurum'un Oltu ilçesinde en büyük geçim kaynağı olma özelliği de bulunan bu taş ile yapılan süs eşyaları ve tespih yapımında kullanılıyor. Oltu sınırları içerisinde bulunan kayalık bir maden alanından çıkarılan bu taşın çıkarılması için hiçbir makine kullanılmıyor. Kayaların arasından tamamen kazma, kürek ve keski gibi el aletleri ile çıkarılan bu taş işlenme zamanında da tam bir el emeği gerektiriyor. Bu taşın elde edilmesi ile yapılan ürünler de taşın çıkarılmasından bizlere ulaşana kadar tamamen el yapımı olma özelliğinde bulunmaktadır.

Bunlardan Oluşan Hediyelik Eşyaları Herkes Alıyor!

Ünü Türkiye sınırlarını aşan ve dünya çapında tanınmış hale gelen bu taşlardan yapılan süs eşyaları ve tespih gibi hediyelik eşyalar çok büyük bir rağbet görüyor. İnsanı rahatlatma özelliği bulunan ve sinir yapısına iyi geldiğine inanılan bu taşlardan yapılan tespihler fiyat bakımından da son derece kıymetli ürünler olma özelliği taşıyorlar. Öyle ki binlerce lirayı bulan Oltu taşından yapılmış tespihlerin olduğu bilinmektedir.

Ülke Ekonomisine de Faydası Var!

Çıkarıldığı Oltu ilçesinin en büyük geçim kaynağı olan bu taş sadece ilçe bazında değil, ülke ekonomisinde de bir pay sahibi durumunda bulunmaktadır.


BU İÇERİĞE TEPKİNİ GÖSTER !

EN SON EKLENEN HABERLER

YAZIYOOR ÜYE YORUMLARI

Giriş yap ! Kaydol