Haber Yazıyoor Editörü

Kapatılan Üniversiteler Devlet Üniversitesine Mi Dönüşecek?

eklendi

FETÖ'cü darbe girişiminden sonra FETÖ'ye yakınlığıyla bilinen 15 üniversite kapatıldı.

Muhalefet partilerinden Darbe girişiminin ardından kapatılan 15 vakıf üniversitesinin, adını ve yönetim yapısını değiştirerek devlet üniversitesi olarak yola devam etmesi önerisi geldi. YÖK, daha önce kapatılan üniversiteler ile ilgili kararını yeniden değerlendirecek.

CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, Şifa ve İzmir üniversitelerinin 'Cumhuriyet ve Demokrasi Üniversitesi' adında yeni bir üniversite çatısı altında birleştirilmesi önerisini TBMM Başkanlığı'na sundu.


"Eğer bu üniversiteler akademik yaşamlarına devam etmezse, ülke eğitim kurumu olarak planlanmış ve yatırım yapılmış kurumlardan faydalanamayacak. Ayrıca diğer üniversitelerde öğrenci sayısı artacağından akademik seviye düşecek."


Bu okullarda işsiz kalan akademik ve idari kadroların da içinde FETÖ ile uzaktan yakından ilgisi olmayan kişiler olduğunu ekleyen Bakan, "Böylece bu kişiler bu okulda çalışmaya devam edebilir. Terör örgütü üyesi olduğu ya da bu tür faaliyetlere katıldığı düşünülen akademisyen ya da çalışan varsa soruşturmalar devam edebilir" dedi.

CHP İzmir Milletvekili ve TBMM Eğitim Komisyonu üyesi Mustafa Balbay da, konuyu YÖK gündemine taşıdığını, İzmir'de kapatılan okulların tek bir çatıda birleştirilmesi için YÖK'e bir teklif götürdüğünü söyledi.


Kapatılan tüm vakıf üniversitelerinin durumunu Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz ve YÖK yetkilileriyle görüştüğünü söyleyen Balbay, "YÖK şu an bu konuda alınan kararları yeniden değerlendirme süreci içerisinde" dedi.


BMM Milli Eğitim Komisyonu'nun CHP'li bir diğer üyesi Gaye Usluer ise, planlarının kapatılan 15 üniversitenin tamamının devlet üniversitesi olarak öğretime devam etmesi teklifini TBMM gündemine getirmek olduğunu söyledi.


"Ülke 15 tane devlet üniversitesi kazansın, akademisyenler de bu okullarda devam etsin. Çünkü bu akademisyenlerin hepsinin terör örgütüyle ilişkilendirilebilmesi mümkün değil."

MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay da, kapatılan vakıf üniversitelerin devlet üniversilerine dönüştürülerek öğretim hayatlarına devam etmesi gerektiğini söylüyor:


"Aklın yolu bir. Bu üniversitelerden, ismi farklı olmak üzere yeni bir devlet üniversitesi kurulmalı ve öğrenciler aynı fakültelerde eğitim hayatına devam etmeli. Böylelikle öğrenciler de şehir değiştirmeden devam ederler. Biz MHP olarak öğrencileri ve aileleri mağdur etmeyecek en doğru çözümün bu olduğunu düşünüyoruz."YÖK'ün bu zamana kadar aldığı kararların çok 'karmaşık' olduğunu ve mağduriyetleri gideremeyeceğini söyleyen Akçay, "Okulların devlet üniversitesine dönüştürülmesinin doğuracağı sorunlar, şu an YÖK'ün yapmak istediklerinin getireceği sorunlardan çok daha az olacaktır" diyor.


17 Ağustos Çarşamba günü YÖK'te konunun paydaşlarının katılacağı bir toplantı düzenleneceğini hatırlatan Akçay, bu toplantıda öğrencilerin tüm mağduriyetlerinin tartışılacağını ve MHP'nin de önerilerinin sunulacağını söyledi:


"Öğrenciler FETÖ'cü damgası yemesinler. Kurunun yanında yaş da yanmasın. Ayrı ayrı değerlendirilmesi gereken onlarca sorun var."

TBMM Eğitim Komisyonu üyesi AKP Milletvekili Ali Aydınlıoğlu, CHP ve MHP'den gelen vakıftan devlet üniversitelerine dönüşüm çağrılarının değerlendirilebileceği görüşünde.


TBMM Milli Eğitim Komisyonu Üyesi AKP Balıkesir Milletvekili Ali Aydınlıoğlu ise, hükümetin kapatılan üniversitelerin öğrencilerin durumunun hükümetin de gündeminde olduğunu, Başbakan Binali Yıldırım'ın da, bunun görüşülmesi gereken önemli bir konu olduğunu söylediğini aktardı.


Aydınlıoğlu, YÖK'ün öğrencilerin mağdur olmaması için çalışmalar yürüttüğünü ve bu konuda getirilen önerilerin 'değerlendirilebilir' olduğunu da söyledi.


AKP'nin parti kurullarının da konuyu gündemine aldığını vurgulayan Aydınlıoğlu, "Sadece FETÖ terör örgütüne bağlı okulların devreden çıkarılması amaçlanıyor. Çünkü artık herkes bunların gerçek yüzünü gördü. Eğer bu üniversiteler açık olsaydı bile ben inanıyorum ki aileler bu okullardan çocuklarını alırlardı" dedi.


Aydınoğlu, "Bu öğrencilerin büyük bir kısmının bu terör örgütünün üyesi olmadığını söyledik. Öğrencilerin çoğu bu okulların değil, yeni yerleşecekleri okulun diplomasını almak istiyor" dedi.

BU İÇERİĞE TEPKİNİ GÖSTER !

EN SON EKLENEN HABERLER

YAZIYOOR ÜYE YORUMLARI

Giriş yap ! Kaydol