Sinem Yazıyoor Editörü

Kalp Çarpıntısı Neden Olur? Nasıl Geçer?

eklendi

Kalp çarpıntısı altında yatan nedenlerin ciddi şekilde araştırılması gereken bir problemdir. Çarpıntının ne zaman ve hangi faaliyetten sonra olduğu da önem arz edecek konulardandır. Kalp çarpıntısı yemekten sonra ve kafeinli içecekler sonrasında oluşuyor ise bu bir mide şikâyetinin habercisidir. Gastrit rahatsızlığına sahip olan kişilerde görülebilen bir şikâyettir. 

Çarpıntı fazla çalışan tiroid hormonundan da kaynaklanabilmektedir. Hipertiroidi de buna neden olacak hastalıklardan biridir. Metabolizmanın fazla çalışması ile zehirli guatr hastalığına sahip olan kimselerde de görülebilen bir belirtidir. 


Yukarıda belirttiğimiz hastalıklar dolaylı yoldan çarpıntıya sebep olmaktadır. Kalpte olan herhangi bir sıkıntıdan çarpıntı oluşuyorsa tedavisi daha zor bir süreçtir.


Çarpıntısı olan kişiler kafeinli içeceklerden, aşırı sigara tüketiminden ve ağır spor faaliyetlerinden mutlaka uzak durmalıdır. Hamam ve sauna gibi yüksek sıcaklıklardan mutlaka kaçınmalıdırlar. Açık havada, oksijeni bol havalandırılmış ortamlarda bulunmalıdırlar.

BU İÇERİĞE TEPKİNİ GÖSTER !

EN SON EKLENEN HABERLER

YAZIYOOR ÜYE YORUMLARI

Giriş yap ! Kaydol