Sinem Yazıyoor Editörü

Kalandar Soluğu Filmi Oscar’da Türkiye’nin Adayı

eklendi

Yönetmen Mustafa Kara’nın ikinci filmi olan Kalandar Soluğu sinema sektöründeki meslek örgütleri temsilcileri ve Kültür ve Turizm Bakanlığı temsilcilerinin oluşturduğu 17 kişilik kurul tarafından 89. Akademi Ödülleri’nde Türkiye’yi temsil etmek üzere seçildi. En İyi Yabancı Film kategorisinde yarışacak olan filmin adaylığı Sanatsal Etkinlikler Komisyonu tarafından açıklandı.

Mustafa Kara Kimdir?

Cumhuriyet Üniversitesi Radyo Televizyon bölümünden mezun olan Mustafa Kara Trabzon doğumlu. Sinema ve televizyon sektöründe 2004 yılından beri yer alan yönetmen birçok çalışmanın içinde yer aldı.

Kolpaçino, Bir Şehir Efsanesi, Büyük Oyun, Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz ve Susuzluk gibi sinema ve televizyon yapımlarında yardımcı yönetmenlik yapan Mustafa Kara’nın ilk yönettiği film 2006 yapımı Umut Adası’dır.

En İyi Yönetmen Ödülü Getirdi

Kalandar Soluğu filmi yönetmene 28. Tokyo Film Şenliği’nde En İyi Yönetmen ödülünü getirmişti. Ayrıca 52.Antalya Film Şenliği Dr. Avni Tolunay jüri özel ödülü de Kalandar Soluğu’nun olmuştu. 

Geçen sene Türkiye Oscar yarışına Mustang yapımı ile katılmış ancak ödülü ise Macaristan yapımı Son of Saul filmi almıştı.

BU İÇERİĞE TEPKİNİ GÖSTER !

EN SON EKLENEN HABERLER

YAZIYOOR ÜYE YORUMLARI

Giriş yap ! Kaydol