Haber Yazıyoor Editörü

İşte İncirlik'ten Kalkan Tanker Uçaklarına Emri Veren FETÖ'cü

eklendi

Darbe girişimine yönelik soruşturma kapsamında adli kontrol şartıyla serbest bırakılan 10. Tanker Üs Komutanlığında görevli yüzbaşı, mahkemedeki ifadesinde, tanker uçakların İncirlik'ten havalanmasına ilişkin açıklamalarda bulundu. TBMM, Özel Harekat Daire Başkanlığı'nı ve Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ni bombalayan F-16'lara yakıt ikmali yapan tanker uçaklarını yöneten ismi açıkladı.

Darbe girişimine katıldığı gerekçesiyle gözaltına alınan ve çıkarıldığı mahkemece adli kontrol şartıyla serbest bırakılan İncirlik 10. Tanker Üs Komutanlığı'nda görevli Yüzbaşı Ali S, ifadesinde, TBMM, Özel Harekat Daire Başkanlığı'nı ve Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ni bombalayan F-16'lara yakıt ikmali yapan tanker uçaklarını Türk Silahlı Kuvvetleri'nden (TSK) ihraç edilen 10. Tanker Üs Komutanı Tuğgeneral Bekir Ercan Van'ın yönettiğini belirtti.

Ali S, mahkemedeki ifadesinde, darbe girişimi akşamı Bakım Harekat Merkezi'nden 'terörle mücadele' görevi gerekçesiyle saat 21.00'de üsse çağrıldığını kaydetti.

Bu emri Üs Komutanı Van'ın doğrudan Harekat Merkezini arayıp verdiğini aktaran Ali S, "Ben de terörle mücadele görevi olduğunu düşünerek görev yerine gittim. Benim bulunduğum park sahasındaki yedek uçağın da hazır durumda bekletildiğini gördüm. Park sahasındaki yedek uçakla 3 uçağın da uçurulacağını duyunca, plan değişikliği olduğunu da görünce bu emri kimin verdiğini Bakım Harekat Merkezi'ne sordum. Onlar da 'Panter-1' diye bilinen telsiz kodunu kullanan üs komutanının verdiğini söylediler. 5 dakika sonra kendisi geldi. Normalde gelmez." ifadelerini kullandı.

Üste elektrik olmadığı için sabaha karşı bakım karargahına geçtiğini anlatan yüzbaşı, "Televizyonda bir tankın üzerinde ağabeyimi gördüm. Ağabeyim İstanbul Emniyeti Güvenlik Şube'de polistir. Televizyonda ağabeyimin bir tankın içerisinden birini çıkartmaya çalıştığını gördüm, eğildiğinde vurulduğunu zannettim. Ağabeyimin kahraman, benim hain olmamı kabul etmiyorum. Suçlamaları da kabul etmiyorum. Annem, babam ve ailem devletine saygılıdır" diyerek kendini savundu.

Ali S, böcek dahi öldürmeyecek yapıda olduğunu belirterek, "Suçsuzum, vatan hainliği suçundan yargılanacağıma ölsem daha iyidir." dedi.

FETÖ mensuplarının kendisini de mağdur ettiğini öne süren Ali S, şunları kaydetti:

"FETÖ'cüler benim tabur komutanı olmamı engelledi. Askerlik hayatımda sürekli mağdur ediliyordum. Tabur komutanlığını bekliyordum, beni yapmadılar. Bunun nedeninin de üs komutanı olduğunu düşünüyorum. Hava Kuvvetlerinde tayin işlerini yapan kişilerin elinde bir defter varmış, bu defterde benim 'uçarı kaçarı' biri olduğumu yazdıklarını duymuştum. 'Bu adamlar benim hakkımda ne yazmış' diye Hamza Yarbay'a da sormuştum. O dönem beni bir ay izne göndermişti, psikolojim çok bozulmuştu. Benim tabur komutanı olmam gerekirken yapılmamış olmam da resmi tamamlıyor."

BU İÇERİĞE TEPKİNİ GÖSTER !

EN SON EKLENEN HABERLER

YAZIYOOR ÜYE YORUMLARI

Giriş yap ! Kaydol