Sinem Yazıyoor Editörü

İsrail Eski Devlet Başkanlarından Şimon Perez Hayatını Kaybetti

eklendi

İsrail Devletinin eski başkanlarından Şimon Perez önceki gece hayatını kaybetti. Yaklaşık iki hafta önce felç geçiren ünlü siyaset adamı önceki gece hayatını kaybederken arkasında çok konuşulan icraatlarını bıraktı. Yaklaşık 66 yıldır İsrail Siyasetinde yer alan Şimon Perez, Filistin Halkının haklarına ettiği tecavüzler ve haksızlıklar ile tanınıyor. 

Bizler Onu 'one minute' olarak tanıyoruz

İsrail devletinde iki dönem Başbakanlık ve bir dönem de Cumhurbaşkanlığı yapan Şimon Perez uzun yıllar konuşulacak kararlara imza atmıştı. Filistin halkına yaptıkları hiçbir zaman unutulmayacak Perez son Cumhurbaşkanlığı döneminde Recep Tayyip Erdoğan tarafından Bİrleşmiş Milletler toplantısında sert bir dille eleştirilmiş ve bu eleştiri tarihe 'one minute' çıkışı olarak geçmişti. 

Müslümanlar Tarafından Pek Sevilmez

2 Ağustos 1926 tarihinde o dönem Beyaz Rusya olarak bilinen ülke'de doğdu. 90 yaşında hayatını kaybeden Şimon Perez, Müslüman dünyası tarafından hiç iyi anılar ile yad edilmeyecek bir hayat sürdü. 1945 yılında Sonya Germain ile hayatını birleştiren Şimon Perez'in bu evlilikten 3 çocuğu bulunmaktadır. 

Harward Üniversitesi mezunu olan Perez, yahudi inancını taşıyanlar tarafından da sıkça eleştirilere maruz kalmış ve sadece siyonizm'e hizmet etmekle suçlanmıştı. 

BU İÇERİĞE TEPKİNİ GÖSTER !

EN SON EKLENEN HABERLER

YAZIYOOR ÜYE YORUMLARI

Giriş yap ! Kaydol