Sinem Yazıyoor Editörü

Güzelbahçe’de Caretta Caretta

eklendi

Yaygın olarak Akdeniz sahillerinde bulunan Caretta caretta türü bir deniz kaplumbağasının en büyük yumurtlama alanı Adana’ya bağlı Yumurtalık ilçesidir. Ayrıca Belek, Köyceğiz, Dalyan ve Anamur sahillerinde de yumurtlamaktadırlar. Denizdeki kabuklu canlılar, balıklar ve diğer su canlılarıyla beslenen bu kaplumbağa türünün sayıları ışık kirliliğinin ve sahillerdeki yerleşim alanlarının artması gibi nedenlerle azalmaya başlamıştır.

Kayalıklara Vurmuş Caretta!

Nesilleri koruma altına alınmış olan Caretta caretta’ların İzmir’de görülmesi alışıldık bir durum değildir. Buna rağmen geçtiğimiz günlerde İzmir Güzelbahçe’de bir balıkçı tarafından kıyıdaki kayalıklara vurmuş ölü bir Caretta bulunmuştur.

Balık Tutan Bir Esnaf Buldu!

Balık avlamak için kıyıya inmiş olan Muhsin Alaca adındaki bir esnafın bulduğu cansız Caretta caretta hemen ilgili derneklere bildirilmek istense de ulaşılamamıştır. Günlerden Pazar olduğu için ulaşılamadığı zannedilen koruma dernekleri konuyu incelemeli ve Caretta’yı buradan kaldırmalı şeklinde konuşan Alaca yakın bir zamanda Aliağa ilçesine bağlı Çandarlı Körfezinde ve Şakran sahilinde de benzeri olaylar yaşanmış olduğunu da sözlerine ekledi.

İlk Değil! 

Muhsin Alaca adındaki vatandaş dükkanının karşısındaki sahilde denize oltasını attığında kıyıdaki Caretta’yı fark etmiş ve ölü olduğunu anlamıştır. Büyük olasılıkla yumurtlama döneminde olduğu düşünülen Caretta’nın kumsal bir alan bulamadığı için kayalara vurduğu tahmin edilmektedir. Caretta’nın ölü bedeni meraklıları çekerek selfie çılgınlığının yaşanmasına sebep olmuştur.


BU İÇERİĞE TEPKİNİ GÖSTER !

EN SON EKLENEN HABERLER

YAZIYOOR ÜYE YORUMLARI

Giriş yap ! Kaydol