Sinem Yazıyoor Editörü

Elektrik Yanığı Tedavisi Nasıl Yapılır?

eklendi

Elektrik çarpmaları, derecesine göre kişinin hayatına bile mal olan, oldukça tehlikeli kazalardır. Elektrik çarpan bir kişiye yapılacak tedavi, kesinlikle uzman kişilerce yapılması gereken bir tedavidir.

Elektrik çarpan kişinin öncelikle elektrik akımından kurtarılması gerekmektedir. Ancak yardım etmeye çalışan kişilerin yaşadığı panik nedeniyle, kendilerini de elektrik akımına kaptırmaları çok sık karşılaşılan bir durumdur. Bu nedenle yardıma koşan kişilerin bu konuda çok dikkatli davranmaları gerekmektedir.


Elektrik çarpan kişide oluşan elektrik yaralarının yeri ve büyüklüğü tedavi anlamında farklılıklar göstermektedir. Bu nedenle elektrik çarpan hastaya yapılabilecek tek ilk yardım yöntemi, elektrik çarpması sonucu oluşan elektrik yarasının temiz bir sargı beziyle kapatılmasıdır. Yaranın üzeri kapatıldıktan sonra, hemen ambulans çağrılmalıdır. Bazı elektrik çarpmalarında omurilik zarar gördüğünden, hasta solunum sorunu yaşamıyorsa, kesinlikle yerinden kaldırılmamalı, hareket etmesine izin verilmemelidir. 


BU İÇERİĞE TEPKİNİ GÖSTER !

EN SON EKLENEN HABERLER

YAZIYOOR ÜYE YORUMLARI

Giriş yap ! Kaydol