Sinem Yazıyoor Editörü

Dünya Petrol Devleri Üretim Seviyelerinin Düşürülmesi İçin Anlaşma Zemini Arıyor

eklendi

Dünya'nın petrol üretiminde ilk iki sırasında yer alan Suudi Arabistan ve İran, petrol üretim seviyelerinin düşürülerek petrol fiyatlarında dengelemeye gidilmesi amacı ile önümüzdeki günlerde bir görüşme gerçekleştirecek. İki ülke arasındaki bu görüşmenin teklifi ise Suudi Arabistanlı yetkililerce İranlı mevkidaşlarına iletildi.

Soğuk Rüzgarlara Neden Oldu!

Ortadoğu son derece sıcak bir gündem ile meşgul iken böyle bir teklif ile İran'la yakınlaşan Suudi Arabistan'ın bölgedeki dengeleri değiştirecek bu adımların devamını getireceği tahmin ediliyor. Öyle ki geçtiğimiz günlerde İran ve Rusya ile Enerji konusunda bir görüşme gerçekleştiren Suudi Arabistan'ın en büyük müttefikleri Amerika Birleşik Devletleri ile arasında soğuk rüzgarlar esmesine neden olmuştu.

Üretimin 2.6 Milyon Varil Seviyesinde Tutulması Amaçlanıyor

Önümüzdeki günlerde İran ile bu konuda bir araya gelecek Suudi yönetiminin yapacağı açıklamalar ise hem bölge ülkelerini hem de Amerika Birleşik Devletleri tarafından merakla bekleniyor. Olası bir anlaşma durumunda ise petrol üretim seviyelerinin yıl başındaki seviyeye çekilmesi planlanırken günlük üretimin 2.6 milyon varil seviyesinde tutulması amaçlanıyor. Böyle bir kararın alınması durumunda Amerika Birleşik Devletleri'nin vereceği tepkiler ise merak konusu zira yıllardır süregelen Rusya ve İran ile ilgili büyük çekinceleri olduğu aşikar.

BU İÇERİĞE TEPKİNİ GÖSTER !

EN SON EKLENEN HABERLER

YAZIYOOR ÜYE YORUMLARI

Giriş yap ! Kaydol