Sinem Yazıyoor Editörü

Domaniç'te Yüzlerce Yıllık Taş Güllesi Bulundu

eklendi

Kütahya'nın Domaniç ilçesinde bir ormanlık alanda yürütülen yol çalışmaları esnasında bazı taş güllelere rastlanıldı. Bu taş güllelerin Roma dönemine ait olan yüzlerce yıllık gülleler olduğu belirlendi.

Orman Yolu Çalışması Sırasında Fark Edildi!

Domaniç ilçesinde Orman İşletme Şefliği tarafından yürütülen çalışmalar ile birlikte Aksu ve Fındıcak köyleri arasına orman yolu yapımı çalışması devam etmekte. Bu çalışmalar esnasında greyderin açtığı yerlerde işçiler tarafından çok sayıda taş gülleye rastlanıldı. Vakit kaybetmeden yetkililerle iletişime geçen işçiler, durumu yetkililere bildirdi. Ardından olay yerine gelen Domaniç Kaymakamı Bünyamin Karaloğlu, bölgede bazı incelemelerde bulundu.

Yetkililer Hemen Olay Yerine Geldi!

Karaloğlu yaptığı açıklamalarda, yol çalışması esnasında top gibi yuvarlak bazı taşların bulunduğu haberinin gelmesi ile birlikte bölgeye hareket ettiklerini söyledi. Ancak kendilerinin ilk başta bu taşların ne olduğunu anlayamadıklarını söyleyen Karaloğlu, bu taşları ne olduğunu anlayabilmek için Müze Müdürlüğü ile irtibata geçtiklerini kaydetti. Müze Müdürlüğü de bulunan bu taş güllelerin, Roma dönemine ait olan taş gülleler olduğunu açıkladı. 

Bu Bölgede Eskiden Kale Var Olabilir

Kütahya Müze Müdürü, bu taş güllelerin kalelerin savunulmasında kullanıldığını söyledi. Bu bölgede de eski dönemlerde bir kale olabileceğini ya da bölgede güllelerin üretildiği bir merkez olabileceğini söyledi.

BU İÇERİĞE TEPKİNİ GÖSTER !

EN SON EKLENEN HABERLER

YAZIYOOR ÜYE YORUMLARI

Giriş yap ! Kaydol