Sinem Yazıyoor Editörü

Doğal Antibiyotik Nasıl Yapılır?

eklendi

Sonbahar ayları yaklaşırken soğuk algınlıklarına bağlı hastalıklar da baş gösteriyor. İlaç kullanmaktan hoşlanmayanlar ve antibiyotiklerin yan etkilerinden etkilenenler, enfeksiyonlara karşı bağışıklığı güçlendiren doğal antibiyotikler de hazırlayabilirler. Peki Doğal Antibiyotik Nasıl Yapılır?

Ekinezya, meyan kökü, karabaş otu, kekik, sarımsak ve soğanın kış aylarının vazgeçilmez antibiyotikleri olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca zencefil çok önemli bir bağışıklık güçlendiricidir. Antibiyotik tarifimize gelince, öncelikle bir orta boy küp küp doğranmış soğan ve küçük doğranmış 4 diş sarımsak bir cam kaseye alınır.


Bir çay bardağı keçiboynuzu pekmezi, 1 tatlı kaşığı zencefil ve 1 tatlı kaşığı zerdeçal eklenir. Bir limon suyu ve ardından bir yemek kaşığı bal ilave edilerek tahta kaşıkla iyice karıştırıldıktan sonra ağzı temiz bir bezle örtülerek cam kavanozda 4-5 saat bekletildikten sonra süzülür. Cam kavanozda sakladığınız karışımdan 5 yaşından küçük çocuklara günde 1 çay kaşığı, 6 yaşından büyük çocuklara 1 tatlı kaşığı verilir. Yetişkinler ise günde 1 yemek kaşığı kullanmalıdır. 

BU İÇERİĞE TEPKİNİ GÖSTER !

EN SON EKLENEN HABERLER

YAZIYOOR ÜYE YORUMLARI

Giriş yap ! Kaydol