Haber Yazıyoor Editörü

Dink Cinayeti FETÖ'nün İlk Kurşunu Mu?

eklendi

Hrant Dink cinayeti soruşturması kapsamında gözaltına alınıp  mahkemeye sevk edilen  Jandarma Uzman Çavuş Abdullah Dinç'in tutuklanmasına karar verildi.  Dinç, Anayasal düzeni silah zoruyla değiştirmeye teşebbüs, FETÖ/ PDY üyesi olmak, kasten adam öldürmek" suçun tutuklandı. 

Agos Gazetesi kurucusu Hrant Dink cinayetiyle ilgili olarak devam eden soruşturma 15 Temmuz darbe girişiminin ardından hızlandı. Dink’in öldürülmesiyle ilgili olarak devam eden soruşturmada gözaltılar devam ediyor. Soruşturma kapsamında gözaltına alınanların sayısı 27’ye ulaştı.  Gözaltına alınan iki jandarma görevlisi tutuklandı. Soruşturma savcısı tutuklamaya sevk yazısında “15 Temmuz başarısız darbe kalkışmasına giden süreçte bu yolda bu amaç için attırılan ilk kurşun” tanımlamasını yaptı. Dink ailesi avukatı Hakan Bakırcıoğlu ise soruşturma sürecinin tamamlanması gerektiğine işaret ederek, “Cinayete giden sürece dahi baktığımızda Dink cinayetinde çok fazla kişi ve aktör olduğu tartışma götürmez şekilde ve açıkça ortadadır” dedi.  

İlk Kurşun

Soruşturma savcısı Gökalp Kökçü'nün, şüphelilerle ilgili tutuklama istemli sevk yazısında "Başarısız darbe kalkışmasına giden süreçte Hrant Dink cinayeti bu yolda bu amaç için attırılan ilk kurşun olması nedeniyle şüphelilerin eylemlerinin 'Cebir ve şiddet kullanarak, Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının öngördüğü düzeni ortadan kaldırmaya veya bu düzen yerine başka bir düzen getirmeye veya bu düzenin fiilen uygulanmasını önlemeye teşebbüs' suçu kalıbına uyduğu anlaşılmaktadır" denildi.

Cinayetin işlendiği gün Agos gazatesi  civarında jandarma istihbarat elemanlarının olduğu uzun bir süre önce ortaya çıkmıştı. Geçtiğimiz hafta 4 jandarma görevlisi ile bir yayınevi sahibi gözaltına alınmıştı. Gözaltılar bu hafta da sürdü. Gözaltına alınanlardan İstanbul İl Jandarma İstihbarat Şube Müdürlüğü görevlileri Abdullah Dinç  ve Yavuz Bozca tutuklandı. 

BU İÇERİĞE TEPKİNİ GÖSTER !

EN SON EKLENEN HABERLER

YAZIYOOR ÜYE YORUMLARI

Giriş yap ! Kaydol