Yaziyoor Yazıyoor Editörü

Yaşanan darbe girişimi Türk lirasının dolar karşısında ani ve oldukça sert bir değer kaybı yaşadı. 15 Temmuz Cuma gecesi Başbakan Binali Yıldırım'ın sözleri olan askeri darbe kalkışması cümlelerinin ardından TL'de oldukça hızlı bir satış dalgası yaşandı.


Darbe girişiminin ertesi günü, Türk Lirası 2008 senesinden sonra en sert düşüşünü gerçekleştirmiş oldu.

15 Temmuz tarihinde akşam saatlerinde başlamış olan askeri darbe girişiminden sonra, Türk Lirası doların karşısında %6'ya varan bir kayıp yaşamış oldu. 

Merkez Bankası ise yaşanan darbe girişiminden sonra Pazar günü yapmış olduğu yazılı açıklamada, bankalara gerekli olan likiditenin limitsiz olarak sağlanacağını ve gerekirse finansal istikrarın korunması için tüm önlemlerin alınacağını açıkladı.

Darbe girişimi sonrasında piyasaların tekrar açıldığı ilk iş gününde ise, Borsa İstanbul Pazartesi gününe %2,50 bir kayıpla başladı. Saat 11.00’ı gösterdiği anlarda ise borsa %3,78'lik bir düşüş gösteriyordu.

Darbe girşiminin olduğu gün gece bankalardan normalin 2,5 katı üzerinde para çekildi.

Denizbank Genel Müdürü olan Hakan Ateş, banka ATM'lerinden normal bir Cuma akşamına nispeten 2,5 kat daha fazla para çekildiğini açıkladı ve piyasada bu gibi durumlarda böyle oynamaların doğal olduğunu söyledi.

Bu arada yine yaşanan bu darbe girişiminden en büyük zararı Turizm sektörünün göreceği ifade edildi. Zaten Rusya ile yaşamış olduğu krizden dolayı çok kötü bir yıl geçirmiş olan Türkiye turizmi, darbe girişimi ile yine ağır bir tokat yemiş oldu.


Hatta tam da Rusya ile yakınlaşmanın olması üzerine umutlar artarken, 15 Temmuz sonrasında yaz turizmi de tekrar düşüşe geçmiş oldu.

BU İÇERİĞE TEPKİNİ GÖSTER !

EN SON EKLENEN HABERLER

YAZIYOOR ÜYE YORUMLARI

Giriş yap ! Kaydol