Haber Yazıyoor Editörü

Cumhurbaşkanı Nazarbayev'den Kazakistan'daki FETÖ Okulları İle İlgili Açıklama

eklendi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev'in Ankara'da ağırladı. İki liderin görüşmesi sonrası ortak basın toplantısı düzenlendi. Nazarbayev ise ülkesindeki Gülen örgütüne ait okullarla ilgili Türkiye'nin taleplerine karşılık verileceğini belirtti: "Türkiye'ye karşı iş yapanları istemiyoruz"  

'FETÖ'yle ilgili endişelerimizi ilettik'

'FETÖ'yle ilgili endişelerimizi ilettik'

 Görüşmenin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Cumhurbaşkanı Nazarbayev ortak basın toplantısı düzenledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan şunları söyledi "Kötü yiğit kendini düşünür, iyi yiğit dostunu düşünür. 15 Temmuz sonrası yapılan bu ziyaret, Kazakistan lideri Nazarbayev'in kara gün dostu olduğunu ortaya koymuştur. Kendisine teşekkür ediyorum. Kazakistan'da 28 Haziran'da yapılan seçimlerde BMGK'ye geçici üye olarak seçilmesi konusunda kendilerini tebrik ediyorum. Ülkemiz 15 Temmuz gecesi, en alçak, en pervasız, en kanlı ihanetine maruz kalmıştır. 40 yıldır takiye ve ikiyüzlülükle silahlı kuvvetlerimiz içerisinde örgütlenen teröristler, meşru hükümeti, demokrasiyi ve şahsımı hedef alan darbe girişiminde bulunmuştur. Bir takım emniyet görevlileri, siviller, adli ve idari personel de destek vermiştir. Bu teşebbüs milletimizin şanlı direnişi, hükümetimizin kararlı duruşuyla boşa çıkarılmıştır. Tüm şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyorum. Bu darbe girişimi FETÖ'nün karanlık yüzünü ifşa etmiştir. Rahmetli Özal'a ve rahmetli Demirel'e ihanet etmiştir. FETÖ sadece Türkiye'ye karşı değil, varlık gösterdiği ülkeleri tehdit ediyor. 


Örgütün ipliğini pazara çıkarmaya kararlıyız. Açık yüreklilikle, bu konuda endişelerimizi ilettik. Dost bildiğimiz tüm ülkeler nezdinde de endişelerimizi dile getireceğiz. Ben bu vesileyle Kazakistan'ın 5 Haziran'da gerçekleşen terör saldırısını kınıyorum. Türkiye Kazakistan'ın yanındadır. 


Kazakistan bağımsızlığının 25. yıldönümünü kutluyor. Bölgesinin en istikrarlı ve gelişmiş ülke haline geldi. Türkiye olarak, Kazakistan'ın bağımsızlığının yıldönümü münasebetiyle tebrik ediyorum. Türkiye, Kazakistan'ın aynı zamanda stratejik ortağıdır. 

Nazarbayev'den Destek Mesajı

Nazarbayev'den Destek Mesajı

Nazarbayev ise "Kazkistan'daki okulların hepsi devlet kontrolünde. Dört ilde eğitim veriyorlar. Öğretmenlerin yüzde 90'ı Kazakistanlı öğretmenler. Geri kalanları Türkiye'den gelen öğretmenler" dedi.


Türkiye'nin endişelerinin giderilmesi için gerekenin yapılacağı sözü veren Kazak lider, "Okulların finansmanını Kazakistan'ın yerel yönetimleri sağlıyor. Biz Türkiye'ye karşı iş yapan kimseyi desteklemeyeceğiz. Bu bizim çıkarımıza gelmez. Biz bunu istemiyoruz. Biz anlaştık, iki tarafın eğitim bakanlıkları bir çalışma grubu oluşturacak. Eğer gerçekten tespit edilirse onların ilişkisi biz o öğretmenleri geri göndereceğiz; fakat Türkiye devleti olarak başka öğretmenler isteyeceğiz. Bu mesele rahmetli Turgut Özal zamanında ikimiz imzalamıştık. Ama orada Gülen mi vardı ne vardı ben farkında değilim. Biz Türkiye'nin bütün talebine karşılık vereceğiz" diye konuştu. 

BU İÇERİĞE TEPKİNİ GÖSTER !

EN SON EKLENEN HABERLER

YAZIYOOR ÜYE YORUMLARI

Giriş yap ! Kaydol