Haber Yazıyoor Editörü

Cumhurbaşkanı Erdoğan El Cezire Televizyonuna Konuştu: Devleti sıfırdan kuracağız

eklendi

Katar merkezli El Cezire televizyonuna konuk olan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, yaşanan darbe girişiminden sonra "Devleti sıfırdan kuracağız" diye konuştu. Ordudaki temizliğin 30 Ağustos'ta kadar tamamlanacağını belirten Erdoğan Gülen Cemaati'yle ilgili de "Onlar sapık bir gruptur. Onlar bir terör grubu, onlarla stratejik bir şekilde mücadele edilecek" ifadesini kullandı.

Darbe girişiminin sonrasına yönelik yapılan eleştiriler hatırlatılan ve "kendisinin ülkeyi istediği gibi yönetme kudretine eriştiği" yönündeki değerlendirmeler sorulan Erdoğan, şunları söyledi:"Bunları asla kabul etmiyorum. Ben Türk halkının bana vermediği bir hakkı kullanmam. Despot ya da diktatör değilim. Eğer halk başkanlık sistemine geçme yönünde bir karar alırsa o vakit bana verilen yetkileri kullanırım. Ben anayasanın bana vermemiş olduğu bir yetkiyi asla kullanma hakkına sahip değilim. Bu, Tayyip Erdoğan'ın karakteridir. Bütün dünyanın bunu böyle bilmesini istiyorum."


Batı ülkelerinin tutumlarına ilişkin eleştirilerini yineleyen Erdoğan, Gülen'in Türkiye'ye iadesine ilişkin de "ABD’nin bizi anlayacağını ve teslim konusunda gerekeni yapacağını umuyoruz" dedi. Erdoğan, ABD yönetiminin Gülen'in darbe ile bağlantısına ilişkin sorduğu kanıtın da Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar olduğunu söyledi.Soruşturmaların devam ettiğine ancak bunun uzun vadeli bir iş olacağına değinen Erdoğan, "Onların köklerini kazacağız. Devleti sıfırdan kuracağız. Güvenlik güçlerimizi temizleyeceğiz. Bu yöndeki çalışmaları destekliyoruz" diye konuştu.


İstanbul Yenikapı'da muhalefet partilerinin de katılımıyla düzenlenecek "Demokrasi ve Şehitler Mitingi" ile ilgili olarak da Erdoğan, "Bu mitinge katılmaları için CHP ve MHP'ye davet gönderdim ve onlardan da olumlu cevap aldım. Bu mitingde birlik olduğumuz mesajını vereceğiz. Yenikapı mitingi sadece Türkiye için değil tüm dünya için önemli. Bugün tek vatan, tek bayrak, tek millet ve tek devlet olacağız" ifadelerini kullandı.

Fethullah Gülen'i "çok akıllı biri olmamakla", "peygamber kıssaları anlatarak sadece ağlayan ve insanları ağlatan bir zat" olarak tanımlayan Erdoğan, "Ama ne yazık ki ona inananlar var. Birikimler yaptılar. Bu paralarla büyük yatırımlar yaptılar. İslam'ı kullandılar. Bir Mısır televizyon kanalında dediği gibi, 170 ülkede okulları var. Onlar o devletlerin liderlerinin, ileri gelenlerinin çocuklarını yetiştiriyorlar ve zamanla o ülkeleri ele geçirmek istiyorlar" şeklinde konuştu.

BU İÇERİĞE TEPKİNİ GÖSTER !

EN SON EKLENEN HABERLER

YAZIYOOR ÜYE YORUMLARI

Giriş yap ! Kaydol