Yaziyoor Yazıyoor Editörü

Cumhurbaşkanı Başyaverliği Kaldırma Kararı Verdi

eklendi

Düzenlenen darbe girişiminden hemen sonra tartışılmaya başlanan başyaverlik sistemi hakkında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kararını verdiği öğrenildi.

Cumhurbaşkanı Başyaverliği Kaldırma Kararı Verdi

Düzenlenen darbe girişiminden hemen sonra tartışılmaya başlanan başyaverlik sistemi hakkında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kararını verdiği öğrenildi.


FETÖ'nün 15 Temmuz tarihindeki darbe girişiminden sonra tartışılan Başyaverlik sistemi hakkında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kaldırılması yönünde kararını verdiği öğrenildi.


Cumhurbaşkanlığı Başyaveri olan Ali Yazıcı'nın da darbe soruşturmalarının kapsamında tutuklanmasının üzerine Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü olan İbrahim Kalın, Habertürk TV'de yaptığı bir konuşmada başyaverlik için adım atılabileceğini belirtmişti.


Başyaverlik sistemin kaldırılması kararı ile birlikte Beştepe'de bulunan Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nin güvenliği açısından da bir dizi adım atılacak. Böylece Külliye'ye füzeli olmak üzere üst düzey güvenlik önlemleri geliyor.


15 Temmuz darbe girişimi gecesi, MİT ekibi omuzdan atılan uçaksavar füzesi ile bombardımanlara karşılık vermişti. Külliye'ye yönelik olan tehdit bu şekilde bertaraf edilmeye çalışılmış ve F-16'lar o bölgeden uzaklaştırılmıştı.


İşte o füzeler Cumhurbaşkanlığı'na da alınıp koruma dairenin envanterine girdi. Bundan böyle oluşabilecek tehditlere anında Beştepe'den füzeyle cevap verilebilecek.


Külliye'den askerin çıkması ile birlikte polis sayısında da artma oldu. Özel harekat polisleri daha çok kullanılırken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın koruma sayısı da normalden iki katına çıkarıldı.Cumhurbaşkanlığı'nda bir başyaver, ile 4 de yaver bulunuyor. Cumhurbaşkanının attığı her adımda yanında bulunan başyaver, makam aracına da binebilen tek isim. 15 Temmuz düzenlenen darbe girişiminden hemen sonra Başyaver Ali Yazıcı da tutuklanmıştı. Başyaverlik sisteminin 1920'den bu yana varolduğu biliniyor.


BU İÇERİĞE TEPKİNİ GÖSTER !

EN SON EKLENEN HABERLER

YAZIYOOR ÜYE YORUMLARI

Giriş yap ! Kaydol