Sinem Yazıyoor Editörü

Cüce Gezegenin Üstündeki Yapının Yanardağ Olduğu Ortaya Çıktı

eklendi

Cüce gezegen olarak bilinen Ceres'in yüzeyindeki piramit şeklindeki dağın ne olduğu ile ilgili olarak bazı tartışmalar yaşanmıştı. 950 km genişliğe sahip olan Ceres'in yüzeyinde yer alan ve 5 kilometre uzunluğa sahip olan piramit şeklindeki dağın ne olduğuna ilişkin yeni görüşler ortaya atıldı.

Eski Bir Yanardağ

Nasa'ya ait olan Dawn isimli bir uzay aracının çektiği kareleri inceleyen bilim adamları, Ceres'in üzerindeki dağın oluşumuna ilişkin yeni teoriler geliştirdiler. Ceres'in yüzeyinde bulunan bu dağın, eski bir yanardağ olmasına ilişkin bazı görüşler ortaya atıldı. Ceres'in üzerinde bulunan bu dağın, bir zamanlar tuzlu suyu yüzeye taşıyan bir yanardağ olduğu belirtildi. Bu dağın Cryovolcano adı verilen bir çeşit yanardağ olduğu bilim adamlarınca açıklandı.

Yeniden Araştırılacak!

Ceres, küçük kütlesine rağmen Mars ve Jüpiter arasında yer alan en büyük gezegen olarak bilinmektedir. 'Cüce Gezegen' olarak adlandırılmasının sebebi de budur. Mart 2015'te Ceres'in yörüngesine giren Dawn isimli uzay aracı, burada araştırmalara devam etmektedir. Bu uzay aracının yapacağı yeni gözlemlerin, gezegen oluşumu hakkında da sağlam bilgiler vermesi bekleniyor.

BU İÇERİĞE TEPKİNİ GÖSTER !

EN SON EKLENEN HABERLER

YAZIYOOR ÜYE YORUMLARI

Giriş yap ! Kaydol