Sinem Yazıyoor Editörü

Büyük Vatoz’un Bilimsel Araştırma Esnasında Doğum Anı

eklendi

Doç Dr. İlker ve Doç. Dr. Ali Ulaş'ın birlikte yürüttüğü bilimsel proje kapsamında Çeşme açıklarında ilginç bir olay yaşandı. Ege Denizinde "Iskarta Oranlarının Araştırılması" adlı proje araştırması sırasında yaşanan dev vatoz ‘un doğumu gerçekleşmiştir.

Herkesi Hayrete Düşürdü! 

2 metre 20 cm büyüklüğe sahip olan, bugüne kadar kanat açıklığı büyüklüğü en geniş olan; daha önce hiç rastlanmamış büyüklükte bir vatozun doğum anı araştırmacıları hayrete düşürdü. Dev vatoz teknede sekiz yavru dünyaya getirirken araştırmacılar farklı bir tarihi olaya tanıklık etmiş oldu. 


Farklı bir bilimsel çalışma sırasında karşılaşılan bu olay 9 Eylülde gerçekleşti. Mustafa Taşlı'nın kullandığı "Trol Teknesi" ile Ege Denizi'ne açılan Su Ürünleri Fakültesi öğretim üyeleri, 80-100 metre açıklarında trol torbasını çektikten sonra torbadaki dev canlıyla karşılaştı.

Tam Cinsiyeti Belirleniyordu

Bilimsel çalışmalarda kullanmak üzere vatozun ölçülerini alan öğretim görevlileri vatozun cinsiyetini belirleme esnasında vatozun doğuma başladığını fark etti. Bunun üzerine ekip vatozun doğumuna yardım etti. Doğum aşamasına gelen vatoz yakalandığını ve öldürüleceğini düşünerek doğuma başladı. Ekip deniz suyuyla dev vatozun hayatta kalabilmesi için solungaçlarına su verdi.


BU İÇERİĞE TEPKİNİ GÖSTER !

EN SON EKLENEN HABERLER

YAZIYOOR ÜYE YORUMLARI

Giriş yap ! Kaydol