Sinem Yazıyoor Editörü

Bursa'da Katil Arı Dehşeti.

eklendi

Bursa Uludağ'da bu sezon kestane hasatı sıkıntılı başladı, sebebi ise ağaçlara dadanan 'katil arılar'. Bursalı Kestane yetiştiricilerinin en büyük sorunlarının başında gelen Katil arılar ile mücadele sürmesine rağmen 3 yıl gibi bir süre içerisinde ağaçlarının yaklaşık %20'si ürün veremez duruma geldi. 

Birkaç Sene İçinde Tüm Ağaçları Kuruturlar!

Ağaçların büyük bir çoğunluğunu kurutan arıların daha ciddi önlemler alınmaması halinde ise birkaç sene içerisinde tüm ağaçları kurutma tehlikesi bulunduğunu söyleyen Kestane üreticileri yardım bekliyor. Uzun uğraşlar sonucu yetişen Kestane, bir de bu şekilde üretiminin azalması ile daha pahalı bir ürün olarak pazarlarda bulunuyor.

Bu durumun da alım gücünü etkilediği aşikar. Hem arılardan dolayı hasatta sıkıntı yaşayan hem de ürünlerini pahalılıktan dolayı satamayan üreticiler büyük sıkıntı içerisindeler. Bunun yanı sıra kaçak ürün toplayıcılarının da kendilerine büyük zarar verdiğini söyleyen Fidyekızık Köyü Kalkınma Kooperatif Başkanı Ahmet Gültekin, her sene geleneksel olarak yapılan kestane yürüyüşlerinin kaçak toplamaya neden olduğunu, bunun yanında ağaçların da zarar gördüğünü belirterek yürüyüş tarihlerinin hasat sonrasına alınması gerektiğini, böylece kestane yetiştiricilerinin mağduriyetinin bir nebze de olsa azaltılabileceğini söylüyor.

BU İÇERİĞE TEPKİNİ GÖSTER !

EN SON EKLENEN HABERLER

YAZIYOOR ÜYE YORUMLARI

Giriş yap ! Kaydol