Sinem Yazıyoor Editörü

Burkulmalarda İlkyardım Nasıl Yapılır?

eklendi

Vücudumuzdaki bir eklemin bağlarının ve yumuşak dokunun zorlanması sonucu karşılaşılan sıkıntılardır burkulmalar. Vücudumuzda burkulmalar olduğunda eklem kısmında şişkinlik ve morluk görülebilir. Eklemlerimiz olduğundan fazla gerilebilir ve yırtılabilir. Hareket noktasında ağrı hissedilir. Bu açılardan yapılacak doğru müdahaleler önemlidir.

Öncelikle burkulmada yapılacak ilkyardım burkulmuş eklemi hareket ettirmemektir. Burkulmuş eklemin morarmasını önlemek ve acıyı azaltmak için havluya sarılı buz torbasını eklemin olduğu yere uygulamalıyız. Burkulmuş ayağın üzerine basılmamalıdır ve ayak kalp seviyesinin üzerinde bir yerde tutulmalıdır. Burkulma olan yerde şişme ve kanama olabileceğinden dolayı burkulmuş yer sarkıtılmamalıdır.


Eğer burkulma kolumuzda ise tıpkı ayakta olduğu gibi kolumuzda kalp seviyesinin üzerinde tutulmalıdır. Burkulmanın olduğu yeri ovuşturmayınız ve küçük hareketlerle parmaklarımızı oynatabiliriz. Elastik bir sargı ile sıkı olmamak kaydıyla ayak yada koldaki burkulma yeri sarılmalıdır ve bir doktora gösterilmesi gerekmektedir.

BU İÇERİĞE TEPKİNİ GÖSTER !

EN SON EKLENEN HABERLER

YAZIYOOR ÜYE YORUMLARI

Giriş yap ! Kaydol