Sinem Yazıyoor Editörü

Bilim İnsanlarından ‘Altıncı Tat Duyusu’ Keşfi

eklendi

Amerika’da yapılan araştırmalara göre bilim adamları, insanların fazla tükettiği pirinç, ekmek, patates ve makarna gibi içeriğinde nişasta olan ürünlerin neden bu kadar sevildiğini ortaya çıkardı. Oregon devlet üniversitesinde yapılan araştırmalar sonucunda içinde nişasta bulunan yiyeceklere insanların neden düşkün olduğu çözüldü. Araştırmacılar nişasta içeren yiyecekler için insanlarda ‘altıncı tat duyusu’ bulunduğunu ortaya çıkardı.

Ekmek ve Patates Bunlardan!

Oregon üniversitesi gıda bilimi ve teknolojileri Bölümü’nde bulunan Doç. Dr. Juyun Lim sıklıkla tercih edilen gıda ürünleri olan ekmek, patates gibi ürünlerin içindeki karbonhidratların insanlar tarafından ayırt edilebildiğini keşfettiklerini dile getirdi.

Her Bölgeye Göre Farklı Deney!

Her bölgeye ve yöreye göre değişen tat duyusu için araştırmacılar çeşitli deneyler yaptılar. Farklı bölgelerden bulunan insanlara önce tükürük enzimlerini ve tatlı alıcılarını durduran bir karışım verildi ve daha sonra ise farklı düzeyde ayrıştırılan karbonhidratları sıvılaştırılmış şekilde verildi. Sonucunda ise Asya kökenli gönüllüler bu tadı pirince, beyaz ırklı gönüllüler ise tadı ekmeğe benzettiğini belirtti.

İnsanın tatlı, acı, tuzlu ve ekşi tatlarını algılaması dışında yeni bir duyuya sahip olduğunu kesinleştirmek için yapılan çalışma ve araştırmaların devam ettiği belirtildi. 

BU İÇERİĞE TEPKİNİ GÖSTER !

EN SON EKLENEN HABERLER

YAZIYOOR ÜYE YORUMLARI

Giriş yap ! Kaydol