Sinem Yazıyoor Editörü

Bel Tutulması Nasıl Tedavi Edilir?

eklendi

Bel tutulmasının önüne geçmek için ilk olarak dikkatli yaşamak gerekmektedir. Gün içerisinde yapılan birçok yanlış hareket kasların sertleşmesine sebep olmaktadır ve bel disklerin etrafını gerginleştirmektedir. Vücutta adeta amortisör görevi üstlenen diskler yanlış hareketler ve yaşlanma sonucunda farklı tutulumlar oluşturmaktadır. Düzenli egzersiz ve aktif bir yaşam bunun önüne geçmektedir.

Çok ciddi olmayan bel tutulmaları, istirahatla düz bir zeminde ve sert yatakta yatmak koşulu ile yaklaşık 7-10 gün arasında kendiliğinden iyileşecektir. Sıcak su torbası ile ağrıyan bölgeye yapılan uygulamalar iyi sonuçlar verecektir. Beliniz tutulmuşken boyunuzdan yüksek yerlere uzanmayarak kendi durumunuzu sabitlemiş olursunuz. 10 gün zorunlu olmadıkça tuvalet ve yemek yeme ihtiyacı dışında istirahatla bu tutulumun önüne geçilebilmektedir. 


Fakat tutulma 7-10 gün arasında iyileşmiyorsa mutlaka bir hekim tarafından incelenmelidir. Hekimler ilk incelemede ağrı kesici ve kas gevşetici tedavisiyle istirahat süresine 10 gün daha ekleyerek hastanın ilaçlara ne tür cevap vereceğini gözlemlemektedir.


BU İÇERİĞE TEPKİNİ GÖSTER !

EN SON EKLENEN HABERLER

YAZIYOOR ÜYE YORUMLARI

Giriş yap ! Kaydol